Dlaczego pies wyje?

Brązowy pies

Każdy z nas słyszał wycie psa i trzeba przyznać, że nie jest to dźwięk przyjemny dla uszu, zwłaszcza gdy trwa to dłużej. Dlaczego jednak psy w ogóle wyją? Kiedy i w jakich przypadkach mamy z tym do czynienia?

Wycie psa – różne znaczenia

Odgłos wyjącego psa zna każdy z nas i najczęściej nie kojarzy nam się on zbyt dobrze. Trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku wydawania innych dźwięków i tutaj nie można mówić o tylko jednym znaczeniu. Psy mogą wyć z bardzo różnych powodów, które najczęściej mają swoje odzwierciedlenie w danej sytuacji, nierzadko także powiązanej ze stanem emocjonalnym zwierzęcia. Wycie jest więc reakcją na otoczenie, na konkretne zdarzenia i czasem na różne bodźce, jak dźwięki.

Pies wyje, bo woła i ostrzega

Można powiedzieć, że wycie u psów jest pewną ewolucyjną pozostałością po przodkach. Jak wiemy, choćby wilki wyją, a że psy się z nimi spokrewnione, to także mogą wydawać podobny dźwięk. Ma on różne znaczenie i może między innymi w ten sposób nawoływać inne psy czy ostrzegać je przed niebezpieczeństwami. Mało kto przecież pamięta, że zwierzęta te mają typowe zachowania stadne, choć przez udomowienie zostały one mocno ograniczone. Wycie może więc ostrzegać nas jako właścicieli przed nieproszonymi gośćmi.

Pies wyje, bo cierpli z bólu

Kolejnym powodem, dla którego psy wyją, może być także odczuwany przez nich ból. To jasny znak, że naszemu pupilowi dzieje się krzywda, np. uległ on wypadkowi, czy został zaatakowany przez inne zwierzę, czy człowieka. To reakcja instynktowna, którą można byłoby określić jako wołanie o pomoc.

Pies wyje, bo taki jest jego instynkt

Teraz znów poruszymy kwestię ewolucyjną, mianowicie pies może wyć, ponieważ taka jest pozostałość jego instynktów, gdy był jeszcze dzikim zwierzęciem. Wycie bardzo często jest odpowiedzią na inne wycie, albo inne głośne dźwięki, które się z tym kojarzą. Dlatego bardzo często zwierzęta te wyją np. przy dźwięku przejeżdżającej karetki czy innych służb porządkowych. Zazwyczaj nie ma to nacechowania agresywnego, jest po prostu „odpowiedzią”, mającą dać znać wszystkim wokół, że łączy się z nimi i jest częścią wspólnoty.

Pies wyje, bo taki jest jego instynkt

Jak już wiemy, psy są zwierzętami stadnymi i mają bardzo silny instynkt wspólnoty. Niestety to sprawia, że często mają też problemy separacyjne, to znaczy, że pozostawione same sobie, choćby w domu z automatu zaczynają wyć. Brak obecności opiekuna czy innych członków rodziny jest dla niego nie do zniesienia i po prostu boi się, że zostanie już sam na zawsze. Bywa jednak też, że pies wyje nie tylko ze smutku czy tęsknoty, ale i z nudów.

Pies wyje, bo jest źle wychowany

Jeszcze jednym powodem, dla którego pies może wyć, jest także po prostu złe wychowanie zwierzęcia. Niestety, ale bardzo często za tą reakcją kryją się błędy, które popełniamy my, jako właściciele. Jeżeli piec przyzwyczaił się do tego, że w kontakcie z nami choćby w trakcie zabawy wyje, to prawdopodobnie będzie robił to często i przy każdej okazji. Nierzadko jest to też przez zwierze wykorzystywane, zwłaszcza gdy dostaje smakołyki tylko po to, by przestał wyć.

2 responses on “Dlaczego pies wyje?

  1. martini

    Pieski są jak małe dzieci — wszystko komunikują na swój sposób, jednak nie uważam, że wyje, bo jest źle wychowany, tak jak dzieci nie płaczą, bo są rozpuszczone. Zawsze to jest sygnał czegoś: bólu, zawodu czy nudy, nigdy bez powodu!

  2. Hipopotamka

    Dokładnie, mnie się zawsze serce kraje, jak słyszę wyjące psy, to chyba najsmutniejszy dźwięk forever. Zawsze takiego piesa mam ochotę przytulić i powiedzieć, że wszystko będzie dobrze <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *