Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady, awokado, winogron…?

pies z zakazanymi posiłkami

Układ pokarmowy psów, jak można się domyślić, różni się od ludzkiego. W związku z tym niektóre produkty spożywcze mogą okazać się dla tych zwierząt szkodliwe. Jest tak bez wątpienia w przypadku winogron, czekolady, czy awokado. Co jeszcze może zaszkodzić naszym czworonożnym przyjaciołom? Co zrobić, gdy przez przypadek zjedzą one coś niezdrowego? Odpowiedzi szukaj w niniejszym artykule.

Dlaczego czekolada, winogrona i awokado szkodzą psom?

Wszystkie wspomniane produkty spożywcze zawierają szkodliwe dla psów substancje, które nawet w niewielkich ilościach mogą powodować problemy zdrowotne.

Czekolada

Uwielbiana przez większość ludzi czekolada zawiera teobrominę, substancję podobną do kofeiny, która jest bardzo toksyczna dla psów. Psy nie są w stanie metabolizować teobrominy tak efektywnie jak ludzie, co może prowadzić do zatrucia. Jego objawy mogą obejmować wymioty, biegunkę, szybkie bicie serca, drgawki, a nawet śmierć.

Awokado

Zawiera persin, substancję, która może być toksyczna dla psów. Persin znajduje się we wszystkich częściach awokado, w tym w miąższu, nasionach, liściach i skórce. Może ono powodować problemy żołądkowo-jelitowe u psów, a także problemy oddechowe i nagromadzenie płynu wokół serca.

Winogrona

Te owoce nawet spożywane w niewielkich ilościach mogą prowadzić do ostrych problemów nerkowych. Objawy zatrucia winogronami obejmują wymioty, letarg, brak apetytu i depresję.

Co zrobić, gdy pies zje czekoladę?

Przede wszystkim należy bacznie obserwować swojego pupila i spróbować oszacować, jak dużo czekolady zjadł. Jeśli jest to minimalna ilość, np. jedna kostka, to istnieje szansa, że nic poważnego się nie stanie. W przypadku, gdy nasz pies zjadł więcej, lub zaczynają pojawiać się jakieś oznaki zatrucia, koniecznie należy skontaktować się jak najszybciej z weterynarzem. Do objawów zatrucia czekoladą należą wymioty, biegunka, nadmierna aktywność, drżenie mięśni, niepokój, przyspieszony rytm serca, a w ciężkich przypadkach drgawki i śpiączka.

Podobnie należy postępować w przypadku spożycia przez czworonoga innych zakazanych dla niego produktów.

Czego jeszcze nie mogą jeść psy?

Lista produktów zakazanych jest w rzeczywistości dłuższa, niż może nam się wydawać. Psy nie mogą jeść także cebuli i czosnku. Mogą one powodować uszkodzenie czerwonych krwinek i prowadzić do anemii. To obejmuje wszystkie formy tych warzyw — surowe, gotowane, w proszku itp. Co być może okaże się zaskakujące dla wielu osób, to to, że psy nie powinny jeść kości i tłuszczu z mięsa. Kości, szczególnie gotowane, mogą się łamać i powodować zadławienie lub uszkodzenia przewodu pokarmowego. Nadmiar tłuszczu może prowadzić do zapalenia trzustki. Zakazane jest także surowe ciasto i drożdże, które mogą fermentować w żołądku psa, powodując produkcję gazu i prowadząc do bólu brzucha lub nawet pęknięcia jelit.

Czy Twój pies zjadł kiedyś coś z wymienionych produktów spożywczych? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *