Dla wielu osób odchudzanie stanowi prawdziwe wyzwanie, którego nie da się zrealizować. Dlaczego czasem próby zrzucenia zbędnych kilogramów są nieskuteczne? Jakie są najczęściej popełniane błędy przy odchudzaniu, przez co nie można liczyć na upragnione rezultaty?
- Jak być chudą?
- Źle dobrana dieta
- Przyzwyczajenia nie do pokonania
- Brak aktywności fizycznej
- Niewłaściwy powód odchudzania
Jak być chudą?
Mniej jedz, a będziesz chudszy. To stwierdzenie zawiera w sobie sporo prawdy, bo trzeba przyznać, że osoby, które spożywają umiarkowane posiłki, częściej cieszą się szczupłą sylwetką, niż te jedzące w nadmiarze. Nie można tutaj jednak zapominać o innych czynnikach, jak choćby jakość żywności, ruch, przemiana materii, czy nawet genetyka. Tak, nasze geny też mają tutaj sporo do powiedzenia, choć oczywiście nie można na nie wszystkiego zwalać. To, że ktoś ma pewne predyspozycje do tycia, nie oznacza, że będzie osobą otyłą, to styl życia jest tutaj najważniejszy. Prostego przepisu jednak nie ma, a wiele osób starających się odchudzić ponosi klęskę. Warto przyjrzeć się temu, dlaczego tak jest.
Źle dobrana dieta
Nie ma się co oszukiwać, ale nie wystarczy tylko wyrzucić z diety kilka produktów, by od razu schudnąć. Poza tym na rynku można spotkać wiele różnych diet, które obiecują cuda i stanowią prawdziwą pułapkę. Przede wszystkim należy pamiętać, że dieta powinna być podyktowana indywidualnymi potrzebami i naszym zdrowiem. To, co pomoże jednej osobie, nie oznacza, że zadziała u innych. Bywa nawet, że może szkodzić, a nie o to powinno chodzić. Zdrowe odżywianie to podstawa, jednak trzeba wiedzieć jeszcze jak i co jeść.
Przyzwyczajenia nie do pokonania
Odchudzanie wiąże się ze mianą odżywiania, a to nierzadko jest silnie powiązane także z naszymi codziennymi przyzwyczajeniami. Niestety zdecydowana większość ludzi przyznaje wprost, że trudno im zmienić nawyki np. przy sięganiu po słodkie przekąski, jedzenie w pośpiechu czy zamawianie fast foodów. Dużym błędem jest także spożywanie posiłków aż do przepełnienia, ponieważ wychodzi się z założenia, że dobry posiłek to taki, który pozostawia nam jeszcze miejsce w żołądku. Nasz polski zwyczaj (i nie tylko) nie pozwala nam jednak wstać od stołu wcześniej, niż wtedy, gdy naprawdę jesteśmy pełni i ledwo się ruszamy.
Brak aktywności fizycznej
jest to kolejny często spotykany problem. Najczęściej podejmując decyzję o odchudzaniu, skupiamy się wyłącznie na zmianie diety i kompletnie pomijamy kwestie aktywności fizycznej i ruchu. Niestety jednak obie te sprawy są ze sobą ściśle powiązane. Ruch wspomaga odchudzanie, do tego pozwala nam na lepsze wypracowanie sylwetki, co jest istotne, gdy chcemy nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale i poprawić wygląd figury. Nie ma odchudzania bez ćwiczeń, więc nie ma się też co oszukiwać.
Niewłaściwy powód odchudzania
Warto zadać sobie jeszcze jedno pytanie – po co w ogóle chcesz się odchudzać? Jaki przyświeca ci cel? Niestety zazwyczaj jest tak, że za odchudzanie biorą się osoby, które decydują się na to pod naciskiem otoczenia. Niestety przez to motywacja bywa zbyt słaba. Poza tym dużym problemem są także zbyt wygórowane oczekiwania. Chcemy szybkich rezultatów, a jak ich nie widać, to oznacza, że nasze wysiłki nic nie dają, a to nieprawda.
Zmiany w organizmie zachodzą powoli. To tak jak z załączeniem dawno nieużywanego mechanizmu – początkowo zgrzyta i niewiele z tego wychodzi, by potem mógł się on rozruszać. Potrzeba czasu, cierpliwości i wytrwałości. Trzeba też chcieć się odchudzić. Długi czas działania zmian nie tylko korzystniej wpłyną na ciało, ale i pozwolą nam przyzwyczaić się do nowych warunków.
Bardzo ładnie to wszystko jest napisane. Ja przez długi czas się obwiniałam. Jednak teraz wiem, że to nie jest moja wina. Staram się metoda małych kroków zmierzać do przodu. Mam nadzieję, że do końca roku się uda zrzucić to, czego za dużo.