Czym jest neofobia, dlaczego dziecko nie chce jeść?

dziewczynka nie chce jeść posiłku

Twój maluch nieustannie krzywi się na widok nowych potraw i notorycznie odmawia jedzenia? Nie masz pojęcia, jak przekonać dziecko do spróbowania nieznanych mu potraw? Wyjaśnimy Ci, czym jest neofobia i jak radzić sobie ze wstrętem do jedzenia u malucha.

Czym jest i jak się objawia neofobia?

Neofobia to lęk przed nowymi rzeczami, w tym również jedzeniem. Najczęściej przypadłość ta dotyka dzieci w wieku od 2 do 6 lat, które boją się próbować nowych smaków. Maluchy odmawiają jedzenia nieznanych potraw i często trzymają się kilku znanych im produktów. Dzieci z neofobią mogą też wpadać w histerię lub odczuwać silny niepokój na widok nowego jedzenia. Zachowania takie często przejawiają się poprzez odpychanie talerza, płacz czy nawet wymioty.

Jakie mogą być przyczyny neofobii u dzieci?

Neofobia żywieniowa może mieć wiele przyczyn, jednak często wynika z naturalnej ostrożności przed nowymi pokarmami, co wydaje się czasami naturalnym mechanizmem obronnym w młodym wieku. Zaburzenie to niejednokrotnie ma związek z wcześniejszymi doświadczeniami z alergiami pokarmowymi, problemami z integracją sensoryczną czy też stresującymi wydarzeniami w życiu dziecka, takimi jak pójście do przedszkola. Wpływ na rozwój neofobii mogą mieć również nieodpowiednie wzorce żywieniowe w rodzinie i stosowanie jedzenia jako nagrody lub kary. Dieta matki podczas karmienia piersią i sposób rozszerzania diety malucha również odgrywają tutaj dosyć znaczącą rolę.

Jak radzić sobie z neofobią żywieniową?

Ważne jest, aby podejść do dziecka z neofobią żywieniową z cierpliwością i zrozumieniem. Rodzice powinni stopniowo wprowadzać nowe potrawy, zaczynając od małych porcji. Warto też pokazywać maluchowi różne kształty i konsystencję jedzenia. Nie należy nie zmuszać dziecka do jedzenia, lecz zachęcać je do spróbowania nieznanych smaków w miłej atmosferze. Dobrym sposobem jest włączenie malucha w proces przygotowywania posiłków, co może zwiększyć jego zainteresowanie nowym jedzeniem. Regularne próby wprowadzenia kolejnych produktów i pozytywne nastawienie mogą pomóc w końcu przezwyciężyć dziecku neofobię.

Kiedy szukać pomocy u specjalisty przy neofobii?

Jeżeli neofobia żywieniowa u malucha jest silna i notorycznie odmawia on jedzenia mimo głodu, warto skonsultować się z dietetykiem lub psychologiem dziecięcym. Specjaliści mogą pomóc w zidentyfikowaniu przyczyn problemu i opracowaniu odpowiedniego planu działania. Terapia często obejmuje techniki behawioralne i strategie mające na celu stopniowe oswajanie dziecka z nowymi smakami i konsystencją jedzenia. Wczesna interwencja może zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym i rozwojowym wynikającym z ubogiej diety.

Wielu maluchów wykazuje niechęć przed próbowaniem nieznanych dań i odmawia jedzenia, co często jest powodem zmartwień rodziców. Naszym zdaniem, żeby zachęcić dziecko do jedzenia, warto zaproponować mu wspólne przyrządzanie posiłków i wprowadzać nowe potrawy stopniowo. Spotkałeś się już wcześniej z pojęciem neofobii? Czy wiesz, jak radzić sobie z niechęcią do jedzenia u dziecka? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *