Dlaczego pies je trawę, co wtedy robić?

pies w trawie

Psy, choć są zwierzętami mięsożernymi, to w rzeczywistości zjadają bardzo różne rzeczy. Z reguły, gdy coś jest dla nich szkodliwe, rozpoznają to dzięki świetnemu węchowi, nie mniej zdarza się, że zjedzą coś, co nie jest dla nich odpowiednie. Będąc właściciele czworonoga, należy dbać o jego dietę, jednak niektóre sytuacje, takie jak zjedzenie przez psa trawy są nieuniknione. Jak się wtedy zachować?

Dlaczego pies je trawę?

Psy mogą jeść trawę z kilku powodów, a zachowanie to jest dość powszechne. W naturalnym środowisku przodków psów, dzikich wilków, spożywanie roślin było częścią ich diety. Psy mogą instynktownie jeść trawę, aby dodać do swojej diety niezbędne składniki, jak błonnik. W niektórych sytuacjach instynkt podpowiada im, że w ten sposób mogą poprawić swoje trawienie lub pomóc sobie w wypróżnieniu, jeśli mają problemy z zaparciami. Niektóre psy mogą jeść trawę, aby złagodzić dyskomfort żołądkowy lub wywołać wymioty, kiedy czują się źle. Chociaż nie jest to udowodnione naukowo, wielu właścicieli psów zauważyło takie zachowanie.

Czy trawa jest szkodliwa dla psa?

Zjedzenie małej ilości trawy przez psa zazwyczaj nie jest szkodliwe, ale istnieją pewne okoliczności, w których może to być ryzykowne. Trawa traktowana chemikaliami, takimi jak pestycydy czy herbicydy, może być szkodliwa dla psów. Te substancje mogą wywołać u psów różne objawy zatrucia, w tym wymioty, biegunkę, nadmierną ślinotok i więcej poważne problemy zdrowotne. Ponadto trawa może być nosicielem pasożytów i bakterii, które mogą być szkodliwe dla psów. Na przykład, psy mogą zarazić się robakami, takimi jak tasiemce, jeśli zjadają trawę zanieczyszczoną ekskrementami innych zwierząt. Co więcej, niektóre psy mogą mieć alergie na tę roślinę, co może powodować problemy skórne, swędzenie lub inne objawy alergiczne.

Warto również zainteresować się tym dlaczego psy nie mogą jeść awokado, czekolady, winogron, aby w razie takiej sytuacji odpowiednio zareagować.

Co zrobić gdy pies zje trawę?

Mimo że sporadyczne zjadanie trawy jest często uznawane za normalne zachowanie dla psów, właściciele powinni monitorować swoje zwierzęta, aby upewnić się, że nie spożywają one trawy traktowanej chemikaliami, i że nie ma to negatywnego wpływu na ich zdrowie. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia swojego psa lub zauważysz, że regularnie zjada dużo trawy, skonsultuj się z weterynarzem. Ponadto, jeśli zachowanie to jest nagłe lub wydaje się być wymuszone (na przykład pies wydaje się być zaniepokojony lub nerwowy, gdy je trawę), warto skonsultować się z weterynarzem, aby wykluczyć potencjalne problemy zdrowotne. Jeśli jedzenie trawy jest częste i towarzyszą mu inne objawy, takie jak wymioty, brak apetytu, letarg lub inne niepokojące symptomy, również zaleca się wizytę u weterynarza.

Jeśli jesteś właścicielem czworonoga i masz jakieś doświadczenia związane ze zjedzeniem przez niego niewskazanych roślin lub innych produktów spożywczych, to koniecznie opowiedz nam, jak wybrnąłeś z trudnej sytuacji w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *