Jak zabezpieczyć się przed ciążą? Metody antykoncepcji

Różna metody antykoncepcji

O sposobach zabezpieczenia się przed nieplanowaną ciążą mówiło się już wiele. Współcześnie można wymienić nawet kilkanaście sposobów na to, by nie doszło do zapłodnienia, choć zdecydowana większość proponowanych form zabezpieczenia może być mocno dyskusyjna. Które z nich warto wziąć pod uwagę? Jakie są obecnie najpopularniejsze metody antykoncepcji?

Jakie są skuteczne metody antykoncepcji?

Wyraz „antykoncepcja” oznacza najzwyczajniej w świecie, „kontrolę narodzin”. Innymi słowy, jest to zbiór środków i metod, które pozwalają na zapobieganiu ciąży, w momencie, gdy się jej nie chce. Można wymienić różne formy zabezpieczeń, które dzielą się na: naturalną, mechaniczną, chemiczną, hormonalną, wkładki domaciczne, a także chirurgiczne. Wiedza o różnych typach zabezpieczeń przed ciążą, jest pewną podstawą, którą powinno się przyswoić, w ramach świadomego planowania ciąży i urodzeń.

Czym jest naturalna antykoncepcja?

Do naturalnych metod antykoncepcyjnych, zalicza się między innymi wstrzemięźliwość płciową, kontrolę termiczną czy objawowo-termiczną. Popularnie korzysta się także z kalendarzyków, a i nie bez znaczenia jest wiedza o własnym ciele i cyklu menstruacyjnym. Aby nie zajść w ciążę, warto wiedzieć kiedy przypadają dni płodne (www.maxmag.pl) i starać się ich unikać przy zbliżeniach. Często jako zabezpieczenie stosuje się także metodę stosunku przerywanego. Należy jednak pamiętać, ze naturalne metody bez zastosowania jakichkolwiek innych zabezpieczeń, nigdy nie dają pełnej pewności. Z tego też względu, wiele osób, woli w tym celu wykorzystywać inne sposoby.

Jakie zabezpieczenia mechaniczne chronią przed ciążą?

Do zabezpieczeń mechanicznych, albo też barierowych, zalicza się przede wszystkim prezerwatywy, zarówno męskie, jak i żeńskie, a także błonę dopochwową, kapturek naszyjkowy czy gąbkę dopochwową ze środkiem plemnikobójczym. Zdecydowanie najpowszechniejszą metodą jest stosowanie prezerwatyw męskich, które w sposób mechanicznych tworzą barierę, uniemożliwiającą przedostanie się plemników do pochwy.

Prezerwatywa

Antykoncepcja chemiczna – co to?

Różnie popularna jest antykoncepcja chemiczna, czyli standardowo używane przez kobiety tabletki, globulki, czy pianki i żele zawierające środki plemnikobójcze. Działają one w sposób prosty, mając zahamować zdolność plemników męskich do zapłodnienia. Metody te jednak podobnie jak pozostałe nie dają pełnej pewności i bywają zawodne. Dodatkowo stosowanie ich może wywoływać skutki uboczne i alergie, dlatego należy uważać. Z tego też względu opracowano inne, lepsze sposoby.

Jak działa antykoncepcja hormonalna?

Podstawowym zadaniem antykoncepcji hormonalnej jest powstrzymanie owulacji, a tym samym zahamowanie płodności u kobiety. Środków takich dostępnych jest na rynku wiele i wymienia się tutaj choćby tabletki, wkładki domaciczne, plastry antykoncepcyjne, zastrzyki czy nawet implanty podskórne. Najczęściej jednak stosuje się środki doustne jedno- lub dwuskładnikowe. Pierwsza z nich zawiera jedynie progesteron, druga dodatkowo jeszcze estrogen, który działa jak wzmacniacz.

Niezależnie od tego, jaką formę antykoncepcji się wybierze, należy jednak pamiętać, że sięganie po nie, zwłaszcza w wersji chemicznej i hormonalnej (ale i mechanicznej też), może wiązać się z wieloma reakcjami ubocznymi. Dlatego bardzo istotne jest obserwowanie swojego ciała i dobranie takiej metody, która będzie nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna. Każda kobieta może inaczej reagować na poszczególne sposoby zabezpieczeń przed ciążą, podstawą będzie więc opracowanie takiej, która nie będzie szkodziła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *