Dlaczego kaszel nasila się wieczorem? Jak pozbyć się nocnego kaszlu?

jak pozbyc sie kaszlu

Nocny kaszel najczęściej jest suchy i duszący, przez co może być jeszcze bardziej uciążliwy dla chorego niż w przypadku mokrego. Przyczyną takiego typu kaszlu mogą być nie tylko problemy z układem oddechowym, ale również choroby serca oraz refluks żołądkowo-przełykowy. W tym artykule dowiesz się, dlaczego kaszel nasila się wieczorem oraz jak się go pozbyć.

Dlaczego kaszel nasila się wieczorem?

Naturalną przyczyną kaszlu, który nasila się wieczorem, jest oczyszczanie organizmu z zalegających zanieczyszczeń i ciał obcych. Objawy te są często spotykane w godzinach wieczornych lub podczas snu, ponieważ w pozycji leżącej wydzielany przez drogi oddechowe śluz zaczyna ciążyć na przełyku. Jest on główną przyczyną, która podrażnia te okolice, co skutkuje pojawieniem się kaszlu.

Jeżeli kaszel pojawia się jeszcze przed ułożeniem się do snu, to przyczyną może być samo obniżenie pozycji w czasie oglądania filmu lub czytania książki. To nie musi być pozycja leżąca, nawet przy wygodnym ułożeniu w fotelu głowa jest lekko przechylona, co może już skutkować dusznościami.

Jak pozbyć się nocnego kaszlu?

Kiedy nocny kaszel staje się trudny do wyleczenia, co oznacza, że nie jest jedynie objawem infekcji, należy się zastanowić nad tym, co jest jego przyczyną. Może wynikać z problemów dróg oddechowych, ale także chorób serca czy refluksu żołądkowo-przełykowego, dlatego warto wybrać się do lekarza w celu zbadania tych dolegliwości.

Jednak jest też możliwość, że nocny kaszel pojawia się, ponieważ środowisko, w którym przebywamy, nie jest odpowiednio przystosowane do codziennego funkcjonowania. Jedną z częstszych przyczyn kaszlu w godzinach wieczornych jest zbyt suche powietrze. Zdarza się to zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy ludzie korzystają z kaloryferów i rzadko wietrzą pomieszczenia. Otwierając okna, przynajmniej dwa razy dziennie na 15 minut, tak aby oczyścić powietrze w pokoju, pozbędziemy się ciał obcych, które mogą być przyczyną późniejszych duszności.

Z kolei w sezonie letnim przyczyną może być klimatyzacja. Mimo przyjemnego ochłodzenia powietrza, jak w przypadku wietrzenia pokoju za pomocą otwierania okien, klimatyzacja potrafi znacząco wysuszyć powietrze. Daje to podobne skutki, jak przy użytkowaniu kaloryfera. Należy również pamiętać, że jest to źródło roztoczy, grzybów oraz bakterii, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Dlatego w godzinach wieczornych, kiedy temperatura na zewnątrz spada, warto zrezygnować z włączanej klimatyzacji na rzecz otwierania okien i klasycznego wietrzenia mieszkania; to również łatwy sposób, by uniknąć przeziębienia.

Jak było już wcześniej wspomniane, główną przyczyną pojawiania się duszącego kaszlu właśnie w godzinach wieczornych jest nieodpowiednie ułożenie ciała podczas spoczynku, które wpływa na nasilenie objawów. Można temu zaradzić, kupując materac ze specjalną regulacją zagłówka. Tańszą opcją jest ułożenie poduszek w taki sposób, by drogi oddechowe mogły swobodnie funkcjonować. Nawet jeżeli przyczyną nocnego kaszlu jest infekcja, bardzo prawdopodobne, że dzięki takim udogodnieniom zminimalizuje się uciążliwe objawy.

2 responses on “Dlaczego kaszel nasila się wieczorem? Jak pozbyć się nocnego kaszlu?

  1. Maro

    A ja wietrzę pokój regularnie, staram się spać we właściwej pozycji, a i tak kaszel męczy mnie strasznie 🙁 lekarze rozkładają ręce, nie wiem już co robić ;(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *