6 sposobów na przeziębienie

Człowiek leżący pod kocem na kanapie

Przeziębienia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym nie należą do rzadkości. Katar, kaszel, ból gardła, złe samopoczucie… wszystko to potrafi skutecznie uprzykrzyć nam życie. Jak sobie z tym radzić? Jak domowymi sposobami walczyć z przeziębieniem? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

  1. Domowe syropy na przeziębienie
  2. Inhalacja nosa
  3. Nawadnianie organizmu
  4. Płukanki na gardło
  5. Odpoczynek i dieta

Czym jest przeziębienie?

Przeziębienie to popularne określenie dotyczące wirusowego zapalenia dróg oddechowych, które objawia się katarem, kaszlem, bólem gardła, czasem także bólem głowy, ogólnym zmęczeniem i utratą apetytu. Rzadko kiedy zdarza się przy tym gorączka. Często za to przeziębienie mylone jest z grypą, której objawy są podobne, mają jednak ostrzejszy przebieg i pojawiają się nagle. W przeciwieństwie do grypy, przeziębienie można skutecznie wyleczyć domowymi sposobami, przy czym warto działać od razu.

Kubek i chusteczki

1. Domowe syropy na przeziębienie

Gdy męczy nas kaszel w czasie przeziębienia pierwszym, po co będziemy chcieli sięgnąć, będzie syrop. Warto w tym przypadku wybierać syropy naturalne, które często były robione przez nasze babcie, a za którymi niekoniecznie przepadaliśmy.

Królować będzie tutaj przede wszystkim syrop z cebuli, którego zadaniem jest oczyszczanie dróg oddechowych i wspomaga leczenie w czasie przeziębienia. Wystarczy drobno pokroić trzy cebule, zalać je kilkoma łyżkami miodu i odstawić na 24 h. Po tym czasie płyn się odsącza, a syrop zażywa 3 – 4 razy dziennie.

Drugim takim domowym lekiem jest też syrop z buraka, który sprawdza się w przypadku kaszlu mokrego i pomaga w odkrztuszaniu. Jego wykonanie jest proste – należy zetrzeć na tarce z dużymi oczkami jednego buraka i wymieszać go z 4 łyżkami miodu oraz 3 ząbkami czosnku. Tu także należy odstawić syrop na dobę i po tym czasie odcedzić.

2. Inhalacja nosa

Jednym z bardziej uciążliwych objawów przeziębienia jest katar, który przez wiele osób uznawany jest, za najgorszy w przeziębieniu. Aby z nim walczyć, warto zdecydować się na naturalne inhalacje, które wspomogą układ oddechowy, nie tylko nos, ale i gardło. Można więc wdychać olejki eteryczne (eukaliptusowy, sosnowy, lawendowy), albo zdecydować się na napary ziołowe. Często w inhalacjach wykorzystywany jest także popularny Amol. Często wymienia się także płukanki nosa osoloną wodą.

3. Nawadnianie organizmu

W trakcie przeziębienia bardzo istotne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Mówi się, że w tym czasie powinno się pić dużo wody, do 2 l dziennie, ale warto także sięgać po napary ziołowe. Świetnie będą się tutaj sprawdzać herbaty: z lipy czy malinowa i z imbirem. Często wymienia się także mleko z miodem i czosnkiem (nawilża gardło i działa dezynfekcyjnie). Ciekawym sposobem jest także wypicie grzanego wina, wódki lub grogu, ponieważ działają one rozgrzewająco, ale lepiej z tym uważać.

4. Płukanki na gardło

Kolejnym, częstym problemem przy przeziębieniu jest ból gardła. Dobrze sprawdza się tutaj mleko z miodem i masłem, ale warto także sięgnąć po płukanki odkażające. Można wykorzystać do tego herbaty ziołowe, na przykład rumianek lub szałwię. W aptekach dostępne są także mieszanki ziołowe, które także mają pomóc w walce z bólem.

5. Odpoczynek i dieta

Przeziębienie wiąże się ze wzmożonym uczuciem zmęczenia, dodatkowo nasz organizm jest osłabiony, a odporność nadwątlona, co za tym idzie, potrzebny jest odpoczynek. Jeżeli mamy taką możliwość wygrzejmy się pod kołdrą, albo zdecydujmy się na gorącą, relaksującą kąpiel. Chodzi przede wszystkim o to, by się porządnie wygrzać. Istotna będzie także dieta, możemy nie mieć apetytu, ale ważne jest, by jeść. Warto tutaj przede wszystkim sięgnąć po porządny gorący rosół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *