Zastanawiasz się, co oznaczają drobne kropelki wody na liściach monstery? Czy zjawisko to powinno niepokoić hodowcę tej rośliny? Przeczytaj nasz artykuł, a dzięki temu dowiesz się, dlaczego monstera płacze.
- Dlaczego monstera płacze?
- Co oznaczają kropelki wody na liściach roślin?
- Co robić, żeby monstera nie płakała?
Dlaczego monstera płacze?
By odpowiedzieć na pytanie, dlaczego monstera płacze, należy najpierw dowiedzieć się, czym jest zjawisko gutacji. Jest to proces wydzielania przez roślinę nadmiaru wody, co skutkuje pojawieniem się na powierzchni liści drobnych kropelek. Roślina pobiera wodę z ziemi przez korzenie, a jej nadmiar wydziela do atmosfery w postaci pary wodnej poprzez umieszczone na jej liściach aparaty szparkowe. Ten proces nazywany jest transpiracją, czyli parowaniem. Natomiast jeśli roślina nie ma możliwości odparowania wody, na jej liściach tworzą się kropelki.
Co oznaczają kropelki wody na liściach roślin?
Warto zaznaczyć, że gutacja nie jest oznaką choroby monstery, a jedynie mechanizmem regulującym ilość wody potrzebnej roślinie. Płacz monstery stanowi reakcję rośliny na warunki panujące w miejscu, gdzie została ustawiona czy też sposób jej pielęgnacji. Zjawisko gutacji można zaobserwować w przypadku przelania monstery, gdy nie miała ona szansy na odparowanie nadmiaru wody. Warto unikać zbyt obfitego podlewania tej rośliny, ponieważ przyczynia się to do gnicia jej korzeni, a także żółknięcia liści.
Inną z przyczyn wystąpienia płaczu monstery stanowi duża ilość związków mineralnych w ziemi. Poprzez wydzielanie wody roślina próbuje oddać ich część do atmosfery. Gutacja u monstery występuje również wtedy, gdy jest ona ustawiona w pomieszczeniu o bardzo wysokiej wilgotności powietrza. Często to zjawisko można zaobserwować o poranku, kiedy roślina wykazuje większą aktywność.
Co robić, żeby monstera nie płakała?
Płacz monstery nie powinien stanowić powodu do niepokoju pod warunkiem, że nie zdarza się za często. W pierwszej kolejności warto się zastanowić, czy przy okazji ostatniego podlewania roślina nie otrzymała zbyt obfitej dawki wody. Monsterę najlepiej podlewać raz w tygodniu w okresie letnim, natomiast zimą raz na 14 dni. Gdy zauważysz, że roślina płacze, zetrzyj z jej liści wodę, ponieważ może ona negatywnie wpływać na ich kondycję, przyczyniając się do rozwoju grzybów.
Należy również zapewnić monsterze odpowiednie podłoże, dzięki któremu będzie mogła dobrze się rozwijać. Naturalnie roślina ta występuje w lasach równikowych, dlatego najlepszą dla niej ziemią będzie podłoże torfowe. Świetnie sprawdzi się również niewielki dodatek kory do storczyków i włókna kokosowego. Dobrym rozwiązaniem może być także perlit czy też ziemia do dracen i palm.
Gutacja nie jest charakterystyczna tylko dla monstery. Istnieje wiele roślin, u których występuje to zjawisko. Należą do nich m.in. zamiokulkasy, storczyki, sukulenty, skrzydłokwiaty, fikusy i filodendrony. Aby zapobiegać pojawianiu się kropelek wody na liściach roślin, warto zadbać o zrównoważone ich podlewanie, a także odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Czy zdarzyło Ci się już wcześniej spotkać z płaczem monstery? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu.
Uff, a już się bałam, że moje rośliny znowu zachorowały…. Często widziałam takie kropelki na liściach i nie wiedziałam skąd one są.
Moja monstera nie płacze, przynajmniej tego nie zauważyłam, ale wiem, że nie można jej przelać! Ja jej wody oszczędzam i jest ok 🙂