Dlaczego nie warto się przepracowywać? Jak pracoholizm wpływa na nasze życie?

wplyw pracoholizmu na zycie

Pogoń za sukcesem i ciągła chęć osiągania jak najwyższych wyników w swoim zawodzie mogą prowadzić do pracoholizmu. Uzależnienie od pracy może być niebezpieczne dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia. Sprawdź, do czego prowadzi pracoholizm i w porę znajdź równowagę między wykonywaniem obowiązków zawodowych a odpoczynkiem.

Jak pracoholizm wpływa na rodzinę?

Pracoholizm jest rodzajem uzależnienia, które często jest lekceważone i bagatelizowane. Jednak uzależnienie od pracy może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jednym z jej skutków jest nadszarpnięcie relacji z bliskimi, a w dalszej perspektywie nawet całkowite zerwanie więzi.

Nie należy umniejszać wpływu pracoholizmu na rodzinę, ponieważ brak obecności partnera często prowadzi do spięć między małżonkami i uczucia odrzucenia. Jeśli partnerzy nie poświęcają sobie należytej uwagi, bardzo szybko stają się tylko egzystującymi obok siebie współlokatorami. Życie z pracoholikiem jest bardzo trudne, ponieważ nigdy nie ma on wystarczająco dużo czasu, aby spędzać go z ukochanymi osobami. Ponadto nieobecność jednego lub obojga rodziców może prowadzić do społecznych problemów dziecka i wywoływać lęk przed wchodzeniem w głębsze relacje. Więź z rodzicami pełni bardzo ważną funkcję w życiu młodego człowieka, a pracoholizm rodzica sukcesywnie prowadzi do ich utraty.

Pracoholizm a samopoczucie

Pracoholizm znajduje odzwierciedlenie w znacznym pogorszeniu samopoczucia. Osoba uzależniona od pracy często jest samotna, ponieważ jej zaabsorbowanie sprawami zawodowymi ostatecznie prowadzi do rozpadu związku. Przepracowywanie się zazwyczaj skutkuje bezsennością, odczuwaniem leków i nerwowością. Pracoholik żyje w nieustannym stresie, co w połączeniu z niewłaściwą higieną snu wywołuje spore problemy z koncentracją. Taka osoba nie potrafi się zrelaksować, ponieważ nieustannie odczuwa potrzebę zajmowania się obowiązkami zawodowymi, a brak pracy wywołuje u niej zdenerwowanie i poczucie bezcelowości.

Wpływ przepracowania na zdrowie

Osoby, które nie wyobrażają sobie dnia bez pracy, często nie zdają sobie sprawy z tego, do czego prowadzi pracoholizm. Jego wpływ na zdrowie może mieć bardzo poważne skutki. Oprócz chronicznych bólów głowy, mięśni i żołądka uzależnienie od pracy często zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca i choroby wrzodowej. W skrajnych przypadkach pracoholik zapomina dostarczać organizmowi pokarm, co często prowadzi do niedożywienia. Jedną z poważnych chorób wynikających z braku równowagi między wykonywaniem obowiązków zawodowych a czasem na odpoczynek jest depresja. W ostateczności pracoholizm może prowadzić nawet do śmierci z przepracowania.

Uzależnienie od pracy jest dosyć częstym zaburzeniem. Szczególnie narażone na pracoholizm są osoby z niskim poczuciem własnej wartości, młodzi ludzie z wysokimi ambicjami oraz pracownicy zajmujący kierownicze stanowiska.

2 responses on “Dlaczego nie warto się przepracowywać? Jak pracoholizm wpływa na nasze życie?

  1. Sław

    Dla nie najgorsze jest to, jak pracoholizm mocno wpływa na relacje z rodziną i znajomymi. Byłem w tym jakieś 3 lata i zdecydowanie odradzam się przepracowywać…

  2. justa

    Pracoholizm potrafi zniszczyć życie. Wielu takich widziałam, co dla pracy zrobiliby wszystko, a jak przestali być potrzebni to zostali wyrzuceni na bruk 🙁 smutne to życie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *