Dlaczego wyją syreny, kiedy wyją syreny? Jakie są rodzaje sygnałów alarmowych?

syrena alarmowa

Wycie syreny może oznaczać to, że w naszym miejscu zamieszkania lub na terenie całego kraju wystąpiło zagrożenie. Powodów zastosowania sygnałów alarmowych może być wiele. W tym artykule dowiesz się, dlaczego wyją syreny i jakie są rodzaje sygnałów alarmowych.

Dlaczego i kiedy wyją syreny?

Syreny alarmowe są włączane podczas zagrożenia w następujących sytuacjach:

 • uprzedzenia o klęsce żywiołowej;
 • zagrożeniach środowiska;
 • ogłoszenia alarmu powietrznego;
 • sytuacji zagrożenia skażeniami i zakażeniami.

Rodzajów skażeń może być bardzo wiele, m.in. na danym terenie może występować zagrożenie chemiczne lub też promieniotwórcze. Istnieje również sporo typów klęsk żywiołowych. Do najpopularniejszych z nich zaliczają się powodzie, susze czy też huragany.

Jak widać powodów do włączenia syren może być dużo. Sygnały alarmowe nie powinny być jednak powodem do paniki, a wręcz przeciwnie, ich celem jest zapobieganie narażenia życia lub zdrowia ludzi, a także ochrona przed potencjalnym zagrożeniem.

Nie zawsze jednak wycie syren oznacza niebezpieczeństwo, czasem są one uruchamiane w ramach ćwiczeń sił zbrojnych lub straży pożarnej. Warto więc śledzić strony internetowe samorządów lub różnego rodzaju służb, na których widnieją często informacje na temat planowanych ćwiczeń. Pozwoli to nam uchronić się przed niepotrzebnym stresem.

Jakie są rodzaje sygnałów alarmowych?

Wiemy już, w jakich sytuacjach i kiedy wyją syreny. Warto jednak wyjaśnić, w jaki konkretny sposób one działają w zależności od rodzaju zagrożenia. Wyjaśnimy również, jakie są inne typy sygnałów alarmowych.

Istnieje kilka rodzajów alarmów dźwiękowych. W sytuacji ogłoszenia alarmu usłyszymy modułowy dźwięk syreny, trwający trzy minuty. Warto włączyć też telewizor bądź radio, ponieważ w nich usłyszymy komunikat: Uwaga! Uwaga! Uwaga! Wypowiedziana zostanie również formuła: Ogłaszam alarm (podanie przyczyny, rodzaju alarmu) dla (podanie lokalizacji zagrożenia). Ogłoszeniu alarmu mogą też towarzyszyć sygnały wizualne, najczęściej jest to znak żółty w kształcie trójkąta.

Następnie w zależności od typu alarmu oraz występującego zagrożenia, w środkach masowego przekazu usłyszymy następujące komunikaty:

 1. Uprzedzenie o zagrożeniu skażeniami: Uwaga! Uwaga! Uwaga! Osoby znajdujące się na terenie… (miejsce zdarzenia) około godz… min… może nastąpić skażenie… (rodzaj skażenia) w kierunku… (kierunek);
 2. Uprzedzenie o zagrożeniu zakażeniami: W tym przypadku nie ma jednej konkretnej formuły, ponieważ ustalają ją organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej;
 3. Uprzedzenie o klęskach żywiołowych i zagrożeniu środowiska: Powtórzenie trzykrotnie informacji o zagrożeniu i sposobie postępowaniu mieszkańców. Następnie osoba nadająca komunikat poda rodzaj zagrożenia oraz wytyczne dla mieszkańców dotyczące czasu nastąpienia skutków zdarzenia;
 4. Z kolei przy odwoływaniu alarmu syrena wydaje ciągły dźwięk przez 3 minuty. Towarzyszą temu również komunikaty ogłaszane w mediach w postaci trzykrotnie powtarzanej formuły o treści: Uwaga! Uwaga! Odwołuję alarm (lub uprzedzenie o zagrożeniu) dla…

Warto pamiętać o tych sygnałach i ich rodzajach, żebyśmy potrafili odpowiednio zareagować w zależności od danego zagrożenia.

3 responses on “Dlaczego wyją syreny, kiedy wyją syreny? Jakie są rodzaje sygnałów alarmowych?

 1. Krzysiek

  Dawno nie słyszałem żadnej syreny, może 10 lat temu na wsi wyła w remizie przed burzą, ale tak to nie słyszałem… ciekawe, bo ekstremalnych warunków pogodowych coraz więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *