Dlaczego hortensja, forsycja, róża nie kwitnie? Jak dbać o krzewy ogrodowe?

różowe kwiaty

Przepiękne kwitnące krzewy ogrodowe sprawiają, że wiosną, latem i wczesną jesienią można poczuć się jak w bajce. Co jednak zrobić, gdy róża nie rośnie, hortensja nie kwitnie, a forsycja nie ma pąków? Podpowiemy Ci, jak dbać o krzewy ogrodowe.

Dlaczego hortensja nie kwitnie?

Hortensja to przepiękny krzew, który dosyć często można zauważyć latem i wczesną jesienią w ogrodach. Jej delikatne kwiaty w zależności od odmiany krzewu układają się w kuliste lub stożkowe skupiska. Czasami jednak pąki nie chcą się rozwijać lub krzewy bardzo słabo kwitną, a ogrodnicy zastanawiają się, dlaczego hortensja więdnie. Szczególnie hortensja ogrodowa jest bardzo wrażliwa na zimno. Jesienne i wiosenne przymrozki bardzo niekorzystnie działają na jej pędy, na których rozwijają się pąki. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie krzewu na okres zimowy, owijając go ciepłą włókniną lub słomą i osypując jego podstawę torfem albo korą.

Powodem braku kwiatów hortensji latem może być również niewłaściwe przycinanie krzewów wiosną i jesienią. W przypadku hortensji ogrodowej jest to przycięcie pędów z pąkami — kwiaty rozwijają się z pąków powstałych na zeszłorocznych pędach. Natomiast hortensja bukietowa bardzo się rozkrzewia, dlatego wymaga przycinania każdej wiosny.

Krzew ten lubi kwaśne podłoże, ponieważ zasadowy odczyn ziemi sprawia, że roślina ta nie jest w stanie prawidłowo się rozwijać. Zatem warto zadbać o odpowiednie jego nawożenie. Hortensja lubi zacieniona stanowisko, jednak zbyt słaby dostęp do światła sprawi, że jej kwiaty będą słabo się rozwijać. Kolejną przyczyną tego, dlaczego hortensja nie kwitnie, mogą być choroby (np. szara pleśń i mączniak) lub atak szkodników (np. mszyc i przędziorków). W takim przypadku bardzo ważną kwestię stanowi szybkie zażegnanie problemu, aby krzew nie zmarniał.

Dlaczego forsycja nie ma kwiatów?

Forsycja to krzew, którego żółte kwiaty można podziwiać w ogrodach i parkach już wczesną wiosną. Zatem jeśli w tym czasie roślina nie ma pączków, pojawia się pytanie, dlaczego forsycja nie zakwitła. Jednym z powodów tego zjawiska jest przycinanie krzewu w niewłaściwym terminie — np. jesienią lub wczesną wiosną. Najlepiej to robić po zakończeniu okresu kwitnienia. W ten sposób krzew zostanie pobudzony do wytwarzania młodych pędów i będzie kwitł bujniej.

Kolejną przyczyną tego, dlaczego forsycja nie kwitnie, jest brak dostępu do światła — roślina ta uwielbia nasłonecznione miejsca. Jeśli chcesz, aby forsycja zachwycała wiosną, dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie krzewu na zimę agrowłókniną lub słomą. Bardzo istotny aspekt stanowi również dbanie o odpowiednie nawadnianie rośliny. Szczególnie w przypadku krzewu rosnącego na piaszczystej glebie, warto stosować korę ogrodową albo czarną włókninę, aby ograniczyć parowanie wody. Należy także pamiętać o nawożeniu rośliny wiosną nawozami wieloskładnikowymi i późnym latem (czyli pod koniec sierpnia) nawozami potasowo-fosforowymi.

Dlaczego róża nie rozwija pąków?

Róża jest chyba jednym z najbardziej popularnych krzewów ogrodowych i występuje w bardzo wielu odmianach barwnych. Jakie mogą być przyczyny braku kwiatów u tej rośliny? Dlaczego róża nie kwitnie? Jednym z powodów jest brak światła — róża lubi dużą swobodę, dlatego warto posadzić ją w takim miejscu, aby miała go pod dostatkiem. Bardzo istotne jest również to, aby jej system korzeniowy nie musiał rywalizować z korzeniami innych roślin, dlatego najlepiej nie sadzić wokół róży bujnych krzewów z tendencją do rozkorzeniania się.

Bardzo ważnym aspektem w pielęgnacji róży jest właściwe nawożenie podłoża, na którym rośnie. Świetnie sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe z potasem. Najlepiej czynność nawożenia wykonywać wiosną i po pierwszym kwitnieniu. Warto pamiętać o regularnym przycinaniu róż, aby rozwijające się kwiaty były bujne. Dobrym rozwiązaniem jest przycinanie pędów, gdy pąki znajdujące się mniej więcej w połowie ich wysokości nabrzmieją. Wtedy odcina się obumarłe pędy nad zdrowymi pąkami.

Powodem, dlaczego róża nie rośnie, mogą być również szkodniki. Krzewy te są szczególnie wrażliwe na ataki mszyc i ogrodnic niszczylistek. Gdy zauważysz, że liście krzewu mają dziurki, bardzo szybko zastosuj oprysk, aby róża nie zmarniała.

Jak dbać o krzewy ogrodowe?

Jeśli chcesz, aby rośliny w Twoim ogrodzie pięknie kwitły i zachwycały swoim wyglądem, musisz pamiętać o prawidłowej ich pielęgnacji. Podstawowymi czynnościami są regularne podlewanie i kontrolowanie, czy pędy prawidłowo się rozwijają. Bardzo ważną kwestię stanowi również zasadzenie krzewów w odpowiednim miejscu, które zapewni im taki dostęp do naturalnego światła, jakiego potrzebują.

Należy pamiętać, że rośliny ogrodowe są w szczególny sposób narażone na działanie czynników atmosferycznych i atak nieproszonych gości. Dlatego warto zabezpieczać krzewy przed zimą, dbać o właściwe nawożenie podłoża i uważnie obserwować rośliny. Jakie są Twoje sposoby na piękne rośliny ogrodowe? Podziel się swoimi sugestiami w komentarzu.

One response on “Dlaczego hortensja, forsycja, róża nie kwitnie? Jak dbać o krzewy ogrodowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *