Pogrzeb to uroczystość, wokół której panuje atmosfera smutku i zadumy. Chcesz wiedzieć, jak należy zachować się podczas pogrzebu? Co wypada robić, gdy wybierasz się na nabożeństwo żałobne? Z naszego artykułu dowiesz się, czy na pogrzebie pali się znicze i jak składać kondolencje członkom rodziny.
- Jak zachowywać się na pogrzebie?
- Jak ubrać się na pogrzeb?
- Dlaczego nie zapala się zniczy na pogrzebie?
Jak zachowywać się na pogrzebie?
Śmierć bliskiej osoby to bardzo bolesna chwila dla członków rodziny, dlatego uroczystość pogrzebowa wymaga zachowania wyrażającego powagę sytuacji. Niektórzy ludzie płaczą podczas obrzędów, dając w ten sposób upust żalowi i smutkowi wynikającym ze straty. To zachowanie na pogrzebie oczywiście jest jak najbardziej na miejscu, jednak nie oznacza, że wszyscy żałobnicy powinni ronić łzy. W końcu nie dla każdego zmarły był tak samo bliski. Warto jednak zachować takt i wyczucie, aby okazać szacunek osobie, która umarła i jej rodzinie.
Standardowym zachowaniem ludzi na pogrzebie jest składanie kondolencji. Bardzo ważny aspekt stanowi wybór odpowiedniej chwili, aby złożyć wyrazy współczucia najbliższym. Niektóre osoby robią to tuż przed rozpoczęciem obrzędów pogrzebowych, natomiast inni czekają do ich zakończenia. Kluczową kwestią jest również dobór właściwych słów. Jeśli dobrze znałeś zmarłego lub członków jego rodziny, warto powiedzieć coś, co podniesie jego najbliższych na duchu. Jednak już same formułki „Głębokie wyrazy współczucia” lub „Najszczersze kondolencje” wystarczą, aby wyrazić, że łączysz się z nimi w bólu. Jeżeli nie możesz wykrztusić ani słowa, po prostu wymień uścisk dłoni z członkami rodziny, patrząc im głęboko w oczy.
W dobrym tonie jest również zabranie ze sobą na pogrzeb wiązanki kwiatów, by złożyć ją na grobie zmarłego. Stanowi to symbol ostatniego pożegnania osoby, której już nie wśród żywych.
Jak ubrać się na pogrzeb?
Standardowym ubiorem podczas pogrzebu jest czarny strój, jednak jeśli nie należysz do najbliższej rodziny zmarłego, możesz postawić na odzież w kolorze granatowym lub szarym. Najważniejszą kwestię stanowi to, aby strój był schludny i stonowany. Nie należy zakładać rzeczy zbyt wyzywających albo takich, które kojarzą się z ubraniami noszonymi na co dzień.
Dlaczego nie zapala się zniczy na pogrzebie?
Palenie zniczy jest popularne nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych miejscach na świecie, jako forma uczczenia pamięci zmarłego. Zatem pytanie, czy na pogrzebie pali się znicze, wydaje się jak najbardziej uzasadnione. Bardzo często jednak nie stosuje się tej praktyki w dniu pochówku. Dlaczego?
Chociaż zwyczaj grzebania zmarłych, któremu towarzyszą Msza Święta i nabożeństwo żałobne, wywodzą się z tradycji chrześcijańskiej, to istnieją również różne wierzenia ludowe związane z przejściem człowieka na drugą stronę. Jednym z nich jest przesąd, że dusza ludzka po śmierci błąka się po świecie jeszcze przez 40 dni, a palenie zniczy mogłoby utrudnić jej odnalezienie właściwej drogi.
Inny zabobon dotyczy tego, że palenie zniczy na pogrzebie pociąga za sobą ryzyko kolejnej śmierci w rodzinie. Jednak najbardziej racjonalnym powodem jest po prostu zagrożenie pożarowe. W trakcie pogrzebu obok grobu przechodzi bardzo wiele osób, które składają na nim kwiaty i się modlą. Zapalenie znicza w takiej sytuacji mogłoby przyczynić się do zaprószenia ognia. Ponadto grób wciąż jest otwarty, a grono żałobników utrudnia ustawienie znicza w stabilnej pozycji.
Podczas uroczystości żałobnej należy zachować się z powagą. Warto powstrzymać się od zapalania zniczy podczas pogrzebu. Najlepiej zrobić to dopiero wtedy, gdy inni żałobnicy odejdą lub odczekać z zaświeceniem lampki na grobie do następnego dnia. Co sądzisz o tym, jak powinno się zachowywać na pogrzebie? Podziel się swoimi spostrzeżeniami pod artykułem.