Dlaczego @ to małpa?

Małpa jako symbol internetu

Każdy z nas kojarzy symbol @, który nazywany jest powszechnie małpą i najczęściej spotykamy go w adresach e-mail. Skąd jednak to oznaczenie i dziwna nazwa się wzięły? Co stoi za historią małpy?

Czym jest małpa?

Mówiąc w skrócie, małpa to specjalny znak pisarski, który wykorzystywany jest przede wszystkim w adresach e-mail, choć nie tylko. Można go spotkać także w protokołach transferu plików czy komunikacji błyskawicznej, także w jako identyfikator użytkownika na stronach typu Twitter czy Instagram. Innymi słowy, znany wszystkim znak @ spotkać można głównie w przestrzeni wirtualnej.

Co oznacza małpa?

Można teraz zastanowić się, co konkretnie oznacza znak @, który opisywany jest jako małpa. Mówiąc wprost, to pewne współczesne przekształcenie łacińskiej ligatury, która oznaczała po prostu słowo „ad”, czyli „do” i „przy”. Wykorzystywano ją właśnie w przesyłkach pocztowych, by zaznaczyć, do kogo ma ona zostać dostarczona. Obecnie w tradycyjnej poczcie nie jest już wykorzystywana.

Dlaczego małpa do @?

Pozostaje jeszcze jedno pytanie, dlaczego małpa to znak @, a właściwie, dlaczego ten znak nazywany jest małpą? Po pierwsze należy przywołać rys historyczny, czyli moment, w którym został wysłany pierwszy e-mail. Miało to miejsce ponad 30 lat temu, a jego twórca musiał wymyślić, jak ma wyglądać taki adres. Wywnioskował, że powinien być on dwuczłonowy, gdzie pierwsza część identyfikować będzie nadawcę, a druga domenę. Te dwa człony musiały być czymś od siebie oddzielone i akurat padło na znak @. Można więc powiedzieć, że tak po prostu trafiło.

A skąd nazwa małpa? Tu już sprawa jest bardziej skomplikowana, bowiem wraz z rozpowszechnianiem internetu i poczty elektronicznej, w różnych krajach znak ten zaczął być identyfikowany inaczej. W przypadku Polski ten konkretny znak po prostu kojarzył się z małpą zamkniętą w klatce i tak już po prostu pozostało!

Małpa, a może słoń?

Mało kto wie, ale niewiele brakowało, by znany dziś powszechnie symbol małpy, czyli @, uzyskał zupełnie inną nazwę, a raczej nazwy. Gdy poczta elektroniczna zaczęła na dobre wchodzić do Polski, czyli w latach 80., proponowano jeszcze inne określenia, jak „a w kółeczku”, „ucho słonia” albo „embrian”. Żadne z tych określeń jednak się nie przyjęło i chyba na całe szczęście. Małpa chyba brzmi o wiele lepiej, jest łatwiejsza w wymowie i lepiej wpada w ucho.

Jak nazywa się @ w innych krajach?

Jak zostało wspomniane, małpa jako oznaczenie piktogramu @ jest typowo polską, co oznacza, że w innych krajach funkcjonuje zupełnie inne nazewnictwo. Tak jest w rzeczywistości i warto przywołać kilka przykładów np. w Czechach i na Słowacji mówi się „rolmops” (cz. zavináč), w Szwecji jest to „a z trąbą słonia” (szw. snabel) a w Rosji „pies” (ros. sabaka).

Podobną nazwę do Polskiej mają za to Niemcy, Holendrzy, Finowie, Serbowie i Bułgarzy. Tam znak ten nazywany jest „małpą z długim ogonem”, „małpi ogon” lub po prostu „małpa” jak i u nas.

3 responses on “Dlaczego @ to małpa?

  1. Zuza

    Haha, kocham takie artykuły, wręcz idealne do poczytania podczas kawusi w pracy 😀
    Ja niestety mam nawyk mówienia zamiast małpa „at”, z angielskiego, przez co czasami dziwnie na mnie patrzą.

  2. ChupaChups

    Pamiętam, jak moja mama pierwszy raz chciała napisać maila i jej mówię, żeby wpisała „@” (słownie małpa), a ona normalnie napisała słowo „małpa” 😀 😀 Do dziś się z tego śmiejemy 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *