Co to jest rekuperacja? Kiedy opłaca się wentylacja z odzyskiem ciepła?

kratka wentylacyjna

Na czym polega rekuperacja? W jaki sposób się odbywa? Czy taki system wentylacji pomieszczeń jest opłacalny?

Rekuperacja – co to takiego?

Rekuperacja to mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła. Wentylacja tradycyjna, grawitacyjna, opiera się na zasysaniu powietrza wytwarzanym przez komin. Inaczej jest w przypadku rekuperacji. Ta opiera się na pracy urządzenia zwanego rekuperatorem, które umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń, a także odzyskiwanie ciepła z nagrzanego powietrza. Rekuperacja polega na dostarczaniu z zewnątrz świeżego powietrza przy jednoczesnym usuwaniu powietrza zużytego i zanieczyszczonego, z dużą zawartością dwutlenku węgla.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperator wyciąga powietrze jednocześnie w dwóch kierunkach. Z zewnątrz budynku zaciągane jest czyste, zimne powietrze, natomiast powietrze ciepłe, zużyte, zanieczyszczone i wilgotne jest z wewnątrz wyciągane przez anemostaty na suficie i ścianach.

Oba strumienie powietrza spotykają się w wymienniku ciepła, nie mieszają się jednak ze sobą, ponieważ każdy z nich płynie w rekuperatorze odrębnym kanalikiem. Ciepłe, brudne powietrze przechodząc przez rekuperator, zostawia w nim swoje ciepło, które jest przejmowane przez powietrze nawiewane z zewnątrz. Warto dodać, że nawiewane powietrze jest filtrowane z kurzu, insektów i większych zanieczyszczeń.

Jak zamontować rekuperator?

Aby móc wentylować pomieszczenia dzięki rekuperacji, trzeba zainstalować rekuperator oraz rozprowadzić w niewidocznych miejscach w domu kanały wentylacyjne – mogą to być stalowe kanały o dużych średnicach, ale także nowocześniejsze polietylenowe przewody, które dają się rozprowadzić na przykład w stropie lub wylewce podłogi.

Niektóre pomieszczenia są pomieszczeniami transferowymi. To oznacza, że nie montuje się w nich nawiewu ani wywiewu, ale powietrze swobodnie przez nie przepływa dzięki podcięciom w drzwiach.

Aby wentylacja była skuteczna i naprawdę energooszczędna, rekuperator musi być starannie dobrany. Jeśli okaże się za słaby, by tłoczyć niezbędną ilość powietrza, w pomieszczeniach będzie duszno i nieświeżo. Gdzie zamontować urządzenie? Najlepiej w pomieszczeniu, które nie sąsiaduje z sypialnią, pokojem dziecięcym czy innym pomieszczeniem, w którym wskazana jest cisza, ponieważ rekuperator podczas pracy wydaje dźwięk, nawet jeśli w nowszych modelach jest on delikatny.

Czy rekuperacja się opłaca?

Decydując się na rekuperację, trzeba ponieść pewne koszty, nie tylko montażu, ale także eksploatacyjne, dotyczące zużycia energii i wymiany filtrów. Przy urządzeniu o ekonomicznych parametrach, koszt zużycia prądu nie powinien przekroczyć 140-170 zł rocznie. Komplet filtrów, które należy wymieniać co trzy miesiące, to koszt około 50 zł.

Rekuperacja to jednak inwestycja, która stosunkowo szybko się zwraca. Dzięki temu systemowi wentylacji można zaoszczędzić 30%-40% wydatków na ogrzewanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *