Jakie narzędzia do domu? Podstawowe wyposażenie domowego majsterkowicza

narzędzia

Jakie narzędzia powinien mieć majsterkowicz? Które powinny być niezbędnym elementem wyposażenia skrzynki z narzędziami?

Młotek

Żaden majsterkowicz nie obejdzie się bez młotka. Najlepiej sprawdzi się taki niedużych rozmiarów – będzie poręczniejszy przy różnego rodzaju pracach naprawczych. Dobrze sprawdzają się modele o metalowym, podgumowanym trzonku. Trzonek powinien być przymocowany do obucha na stałe. Takie rozwiązanie zapewnia największą trwałość.

Śrubokręt

Innym narzędziem, które z pewnością często będzie w użyciu, jest śrubokręt. Najlepiej sprawić sobie cały zestaw o zróżnicowanych rozmiarach. Duże znaczenie ma odpowiednia rękojeść, dobrze leżąca w dłoni. Nie powinna ona być zbyt wąska ani zbyt gładka, ponieważ dłoń nie powinna się po niej ślizgać. W profesjonalnej rękojeści powinno też być miejsce na klucz płaski, aby można było używać śrubokrętu jako dźwigni podczas demontażu pewnych części.

Ważna jest też jakość wykonania końcówek, ponieważ jeśli będą one zbyt miękkie, mogą się odkształcać. Odpowiednim materiałem jest hartowana stal stopowa chromowo-wanadowa. Utwardzone, czernione groty, oferowane przez niektórych producentów, zapewniają dłuższą żywotność i większą wytrzymałość.

Kombinerki

To narzędzie uniwersalne, przydatne do wielu odmiennych prac, jak odkręcanie śrub czy cięcie drutu. Warto wybierać modele z gumowym uchwytem, są wygodniejsze w użyciu. Kombinerki z wyższej półki mają izolację ochronną, która zabezpiecza użytkownika przed napięciem elektrycznym.

Wiertarka

Wiertarka jest niezbędna przy wielu pracach remontowo-wykończeniowych. Wiertarka ręczna wymaga użycia siły ludzkich mięśni – to ogranicza możliwość jej wykorzystania. Takie narzędzie jednak zupełnie dobrze sprawdza się do wiercenia otworów w drewnie. Do pracy z twardszymi materiałami, takimi jak beton, lepiej nadają się wiertarki udarowe. Aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, warto mieć pod ręką wiertarkę kątową, w której wiertło jest umieszczone pod kątem prostym do korpusu.

Wiertarkę można wykorzystać też do mieszania różnych substancji, na przykład farb. Producenci oferują specjalnie dedykowane do tego wiertarko-mieszarki, urządzenia zaopatrzone w uchwyty, ułatwiające proces mieszania.

Wkrętarka

Również to narzędzie może być przydatne, na przykład podczas skręcania mebli. Dla potrzeb domowych remontów powinna wystarczyć prosta wkrętarka akumulatorowa, którą zasila litowo-jonowa bateria. Takie urządzenie jest poręczne i mobilne, ponieważ nie ma kabli, które podczas pracy stawiałyby ograniczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *