Oświetlenie LED charakteryzuje się dużą żywotnością, jest też oszczędne. Nie więc dziwnego, że obecnie większość osób się na nie decyduje. Tylko co wybrać: żarówki, lampy, taśmy? Czym się kierować podczas ich zakupu? Podpowiadamy.
Zalety oświetlenia LED
Ci, którzy wciąż się wahają, czy zamienić oświetlenie domu na LED-owe, zwykle są przestraszeni wyższą ceną zakupu takich żarówek, lampek. I tutaj trudno jest z tym polemizować, ponieważ to, że zwykle są droższe, jest faktem. Ale ich cena jest w pełni uzasadniona. Co więcej, jeśli poznasz zalety LED-ów, to sam uznasz, że jest to opłacalna inwestycja.
Diody LED pobierają mniej energii niż inne źródła światła. Jest to możliwe dzięki temu, że nie emitują ciepła, co ma jeszcze jedną korzyść. Jaką? Żarówka nie nagrzewa się, nawet jeśli jest załączona przez kilka godzin, można ją swobodnie dotknąć.
Oprócz tego oświetlenie LED cechuje się bardzo długim czasem pracy. Co to oznacza? Że jedna żarówka może posłużyć Ci nawet przez kilka lat. Zastanów się, ile w tym czasie musiałbyś kupić tradycyjnych modeli?
To sprawia, że są znacznie tańsze w eksploatacji i jeśli ten wydatek rozłożysz na lata, to szybko okaże się, że zakup żarówek LED jest tańszy. Przy okazji, jest to rozwiązanie ekologiczne, ponieważ zużywasz znacznie mniej opakowań.
Dodatkowo, diody LED mogą generować światło o różnych barwach, mają też szeroki zakres temperatur barwowych. Takim oświetleniem można sterować przy pomocy smartfona.
Żarówki LED
Podstawowym produktem są żarówki LED o różnych gwintach, które pasują do oferowanych na rynku lamp. W przypadku tradycyjnych żarówek zwykle należało się kierować tym, ile watów zużywają, jednak w przypadku LED-ów takie odniesienie nie ma sensu. Na co więc zwracać uwagę?
Na mocowanie, czyli rodzaj gwintu oraz na barwę światła. Istotnym parametrem jest kąt świecenia (światło może być punktowe oraz rozproszone). Ponadto spójrz na deklarowaną przez producenta żywotność – jest ona podawana w godzinach. Czy po przekroczeniu tego czasu żarówka „wypali” się? Nie, ale zacznie spadać jej wydajność, czyli w praktyce, będzie świecić „mniej”.
Możesz też kupić dekoracyjne żarówki LED. Mają one różne kształty, kolory, stylistyką nawiązują do żarówek Edisona. Bardzo dobrze wyglądają w nowoczesnych, industrialnych wnętrzach.
Lampy LED
Nie musisz kupować lampy i do niej wkręcać żarówki. W sklepach dostępne są lampy LED, w których dioda jest wbudowana. Mają one takie same zalety jak żarówki.
Najczęściej to lampy LED na biurko, aczkolwiek dostępne są także lampy sufitowe, do salonu. Te zwykle wyróżniają się fantazyjnymi kształtami, których nie udałoby się uzyskać, gdyby zastosować tradycyjne rozwiązania.
Ciekawą opcją są też lampy LED z kilkustopniową regulacją natężenia światła.
Taśmy LED
Taśmy LED mogą stanowić dodatkowe, klimatyczne źródło światła, nierzadko o charakterze dekoracyjnym. Zwykle możliwy jest zakup taśm, które w zależności od ustawień, emitują światło w różnym kolorze.
Takie taśmy montuje się pod szafkami kuchennymi, aby doświetlić blat, w podwieszanym suficie lub w przeszklonych szafkach. Warto zwrócić uwagę, jaka jest ich długość oraz czy są wodoodporne w przypadku, gdy będą umieszczane nad prysznicem w łazience.