Jak usunąć wirusy, bakterie i grzyby z wnętrza samochodu?

Pracownik myjni oczyscza wnętrze auta

Bakterie, wirusy, grzyby i roztocza rozwijają się w każdym, nawet najbardziej zadbanym samochodzie. Są groźne dla zdrowia, stąd warto wiedzieć, gdzie najczęściej powstają oraz jak je skutecznie zwalczać. W poniższym artykule podpowiadamy jak zapewnić sobie maksymalny komfort jazdy.

Jak skutecznie usunąć bakterie i wirusy z samochodu?

Samochód to mała i zamknięta przestrzeń, w której może przebywać nawet kilka osób. W jego wnętrzu często tworzy się wilgoć, co jest idealnym środowiskiem dla wszelkiego rodzaju roztoczy, bakterii i wirusów oraz innych szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Jedynym sposobem na ich pozbycie się jest dokładnie czyszczenie i dezynfekcja auta. Można zrobić to samodzielnie lub oddać pojazd do myjni, której pracownicy dysponują specjalistycznym sprzętem oraz środkami. Oprócz standardowego czyszczenia myjnia ręczna to również usługi odgrzybiania, dezynfekcji i ozonowanie wnętrza auta (top-autoserwis.pl). Korzystając z tego rodzaju serwisu, można być pewnym, że pojazd jest czysty nie tylko z zewnątrz, a odbierając samochód, można dosłownie odetchnąć pełną piersią. W każdym aucie, zwłaszcza w takim z klimatyzacją, w układzie wentylacji rozwijają się grzyby i bakterie, ponieważ jest to dla nich idealne miejsce do rozwoju. To właśnie one odpowiadają za przykry zapach w samochodzie, który powinien być czynnikiem alarmującym, że wewnątrz samochodu dzieje się coś niepokojącego.

Najskuteczniejszym sposobem na takich niewidzialnych „lokatorów” jest dokładna dezynfekcja samochodu. Przede wszystkim konieczna jest regularna wymiana filtrów węglowych. Jak sama nazwa wskazuje, odpowiadają one za filtrowanie nieprzyjemnych zapachów dostających się do wnętrza auta. Jednak jeśli zaniedba się kwestię wymiany, mogą się one zapchać. Podczas upałów i suszy w powietrzu jest znacznie więcej pyłów, przez co filtry często nie nadążają z filtracją, a to w znacznym stopniu osłabia działanie wentylacji, w której potem zagnieżdżają się wirusy i grzyby.

Pracownik myjni czyści wnętrze auta

Odkażanie klimatyzacji i nawiewów to również podstawa. Oprócz regularnych wizyt w serwisie samochodowym, gdzie ocenią stan klimatyzacji i stwierdzą, czy nie ma konieczności jej wymiany, o jej prawidłową dezynfekcję można zadbać samemu. Najprostszą i zarazem najskuteczniejszą metodą jest zakup środka dezynfekującego. Dostępne są takie, do których użycia nie potrzeba specjalistycznej wiedzy. Wystarczy uruchomić silnik oraz klimatyzację, włączyć zamknięty obieg powietrza i zostawić otwarty preparat na podłodze na tylnej części samochodu. Następnie należy wysiąść i zamknąć drzwi. Wówczas środek opróżnia się sam w ciągu kilku minut, docierając do najmniejszych zakamarków i zabijając gromadzące się w nim bakterie.

Skuteczną bronią w walce z wirusami i bakteriami jest ozonowanie samochodu, gdyż pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i szczelin, zabijając przy tym znajdujące się tam mikroby. Dzięki ozonatorowi można skutecznie pozbyć się nie tylko drobnoustrojów, ale również przykrego zapachu. Takie urządzenie kosztuje od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy. W obliczu tak wysokiej kwoty zdecydowanie bardziej opłacalne jest oddanie samochodu do serwisu na poddanie zabiegowi ozonowania, a jego koszt będzie z pewnością niższy niż zakup samego urządzenia.

Jak samodzielnie zadbać o czystość w samochodzie?

Aby mieć pewność, że we wnętrzu samochodu nie gromadzą się szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje, należy przyłożyć się i często sprzątać oraz dezynfekować auto. Nie chodzi tu o dokładne pucowane tapicerki, ale o regularne odkurzanie siedzeń i wycieranie kurzu. To, co powinno się czyścić najczęściej to deska rozdzielcza, kierownica, skrzynia biegów oraz inne elementy, których często dotykamy. Do ich czyszczenia można użyć wody z płynem do naczyń lub zakupić specjalne środki do mycia wnętrza samochodu. Będą one z pewnością skuteczniejsze, gdyż zawierają w swoim składzie substancje w starciu, z którymi żadne bakterie i drobnoustroje nie mają szans. Należy również regularnie wietrzyć samochód.

One response on “Jak usunąć wirusy, bakterie i grzyby z wnętrza samochodu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *