Odnawianie mebli jest obecnie w modzie, zamiast nowych szafek, stołu, czy krzeseł chętnie sięgamy po sprawdzone metody renowacji, które pozwalają przywrócić starym sprzętom dawny blask. Jak odnowić stare meble i od czego zacząć?
- Renowacja mebli – czy warto?
- Odnawianie starych mebli – od czego zacząć?
- Jak odnowić stare meble z drewna?
Renowacja mebli – czy warto?
Jeżeli Twoje stare meble mocno się już zużyły, widzisz na nich ślady minionych lat, spróbuj tchnąć w nie nowe życie. Odnawianie mebli to doskonały sposób na to, by znów na nowo móc cieszyć się pięknem ulubionych elementów wyposażenia wnętrz, z którymi nie chcesz się rozstawać.
Jeżeli są to sprzęty z duszą, postaraj się je odświeżyć tak, by pasowały to obecnego wystroju Twojego mieszkania. W ten sposób zyskasz unikalne przedmioty, których nie można już nabyć w masowej produkcji. Renowacja starych mebli to również zdecydowanie tańsza alternatywa dla nowych sprzętów. Odnawianie mebli sprzyja też ochronie środowiska, ogranicza wszechobecny konsumpcjonizm.
Odnawianie starych mebli – od czego zacząć?
Kiedy stwierdzisz, że ulubiona szafa lub komoda przestała się już dobrze komponować z całokształtem stylizacji, możesz ją odrestaurować na wiele sposobów. Liczy się Twoja koncepcja i czas, który zechcesz na to poświęcić.
Przed podjęciem decyzji o renowacji starego mebla przyjrzyj mu się dokładnie i oceń jego stan. Zwróć uwagę na to z czego został wykonany, czy to przedmiot drewniany, czy zbudowany z płyty pokrytej fornirem lub laminatem. Sprawdź, czy we wnętrzu mebla nie ma wielu śladów po szkodnikach, obejrzyj uważnie wszystkie zarysowania i wgłębienia.
Dobierz technikę odnowy do materiału, z którego sprzęt został wykonany i kup odpowiednie środki i akcesoria ochronne jak np. rękawiczki, czy folia do przykrycia podłogi. Przygotuj miejsce, w którym zamierzasz odnowić stary mebel, dobrze jeśli pomieszczenie można łatwo przewietrzyć, ponieważ niektóre środki wydzielają intensywne zapachy.
Jak odnowić stare meble z drewna?
Stare drewniane meble to częsty element wyposażenia naszych domów i mieszkań, drewno to materiał, który daje wiele możliwości i możesz dobrać sposób renowacji do oczekiwanych rezultatów.
Meble wykonane z drewna możesz bez problemu szlifować, w odróżnieniu od laminatu, czy forniru, z którym należy bardzo uważać, by nie uszkodzić jego cienkiej powierzchni. Usuwając stare powłoki, masz do wybory kilka technik. Możesz zrobić to przy pomocy papieru ściernego, specjalnych żeli rozmiękczających lakier lub farbę, używając opalarki lub skrobaka. Kiedy etap zdzierania starej powłoki masz już za sobą, wypełnij wszystkie uszkodzenia specjalną masą i przetrzyj całość papierem ściernym.
Jeżeli zamierzasz zachować naturalny rysunek słojów, zabezpiecz stary mebel olejem, woskiem lub lakierem. Kiedy chcesz jednocześnie zmienić kolor, możesz wykorzystać w tym celu bejcę lub specjalne barwiące woski.
Popularne stało się malowanie starych mebli farbami, sprawdzonym produktem są tutaj farby akrylowe do drewna. Możesz je zakupić w szerokiej gamie kolorów, szybką schną i łatwo się je aplikuje. Dobrym rozwiązaniem są też droższe farby kredowe, które doskonale nadają się do renowacji antyków. Odnawiając stare meble, możesz sięgnąć też po farby ftalowe, pamiętaj jednak, że trudniej je później usunąć z pomalowanej powierzchni.
Wydaje i się, ze najlepiej będzie oddać je do profesjonalisty w tym zakresie. Samemu można wyrządzić wiele szkód i zepsuć naprawdę drogocenny mebel…