Dlaczego nie mogę zajść w ciążę, jakie mogą być przyczyny?

kobieta z testem ciążowym

Wasze starania o dziecko są bezowocne mimo podejmowania wielu prób? W Twojej głowie wciąż pojawia się pytanie, dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Długie staranie się o dziecko rzeczywiście może być frustrujące. Zanim zupełnie porzucisz marzenia o posiadaniu potomstwa, przeczytaj nasz artykuł, a dzięki temu dowiesz się, co może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę.

Niewłaściwy termin starań o dziecko

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, dlaczego nie mogę zajść w ciążę, jednak szukając odpowiedzi, należy pamiętać, że do zapłodnienia komórki jajowej może dojść tylko w ciągu kilku dni w miesiącu. Zatem jedną z przyczyn bezowocnych starań o dziecko może być niewłaściwy termin podejmowania współżycia. W całym cyklu menstruacyjnym występuje około 7 dni płodnych, kiedy istnieje szansa na poczęcie dziecka.

Plemniki są w stanie przetrwać w ciele kobiety 3-7 dni, natomiast komórka jajowa po uwolnieniu żyje przez 24 godziny, a tylko przez 12 godzin jest gotowa do zapłodnienia. Dlatego bardzo istotną kwestię stanowi określenie najbardziej płodnych dni w miesiącu — im bliżej terminu owulacji, tym większe szanse na powodzenie starań. Największe prawdopodobieństwo zapłodnienia istnieje dzień przed owulacją i w dniu, kiedy ona następuje.

Jednym ze sposobów określania dni płodnych jest metoda objawowo-termiczna, która odznacza się wysoką skutecznością, jednak wymaga ona uważnego obserwowania przez kobietę śluzu pochowanego i temperatury ciała. By precyzyjnie określić termin uwolnienia komórki jajowej, można także sięgnąć po testy owulacyjne dostępne w aptece.

Niezdrowy tryb życia przyczyną niepłodności

Kolejną przyczyną problemów z zajściem w ciąże może być prowadzenie niezdrowego trybu życia. Brak snu, stres, niewłaściwa dieta i otyłość utrudniają poczęcie dziecka. Dlatego jeśli zastanawiasz się, dlaczego nie mogę zajść w ciążę w dni płodne, to warto zadbać o regularną aktywności fizyczną i zdrowe nawyki żywieniowe, a prawdopodobieństwo poczęcia dziecka znacznie wzrośnie.

Problemy zdrowotne a zaburzenia płodności

Kluczową rolę przy zajściu w ciążę odgrywa nie tylko prawidłowo funkcjonujący układ rozrodczy, ale również ogólny stan zdrowia. Częstymi problemami są m.in. zaburzenia hormonalne, nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy i cukrzyca. Zatem jeśli od dłuższego czasu starania o dziecko nie przynoszą skutków, dobrym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie badań pod kątem diagnostyki chorób utrudniających zajście w ciążę.

Duża presja związana z chęcią posiadania dziecka

Niektóre kobiety chciałyby wiedzieć, co zrobić, aby zajść w ciążę za pierwszym razem, jednak okres starania się o dziecko przez zdrową parę może trwać nawet 12 miesięcy. Zbyt duża presja psychiczna i współżycie tylko dla samego poczęcia dziecka mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Dlatego warto podejmować spontaniczną aktualność seksowną z partnerem i kochać się głównie dla przyjemności, a wtedy poczęcia dziecka przyjdzie naturalnie.

Przyczyn bezskutecznych prób zajścia w ciążę może być wiele — od problemów zdrowotnych, poprzez niezdrowy tryb życia, aż po podejmowanie współżycia w niewłaściwym momencie cyklu i zbyt duży nacisk na posiadanie dziecka. W przypadku par, które nie mają problemów z płodnością, bardzo istotną kwestię stanowi czerpanie satysfakcji ze stosunków z partnerem i określenie terminu owulacji w cyklu menstruacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *