Koty są jednymi z najbardziej tajemniczych zwierząt. Przychodzą, kiedy chcą, chodzą własnymi ścieżkami. A jak coś im się nie spodoba, od razu reagują. Jak interpretować zachowania kota? Dlaczego mruczą, co oznacza machanie ogonem?
Dlaczego kot mruczy?
Już na samym początku mamy ciekawostkę – mruczenie kotów jest ewenementem wśród zwierząt, takich dźwięków nie wydają żadne inne ssaki. Nie powiemy ci jednak, jak powstaje mruczenie, bo… naukowcy wcale nie są tego pewni. Prowadzenie badań utrudnia fakt, że delikatne drganie często nie wydobywa się z jednego narządu, a z całego ciała. Mniejsza jednak o naukowe fakty, interesuje cię pewnie to, w jakich sytuacjach kot mruczy.
Tu pewnie cię zdziwimy, bo choć przyjęło się sądzić, że kot mruczy, gdy jest zadowolony, dźwięk ten może mu towarzyszyć także w sytuacjach stresujących, jak poród. Niektórzy behawioryście twierdzą, że koty mruczą wtedy, gdy potrzebują bliskiego kontaktu.
W domowych warunkach koty najczęściej mruczą, gdy są głaskane, przebywają ze swoim właścicielem (to widać zwłaszcza u kociąt, te potrafią mruczeć jak traktor na zawołanie). Interesujące jest również to, że mruczenie nie pozostaje bez wpływu na człowieka – może łagodzić jego ból, gojenie się ran, a także zwiększać odporność.
Dlaczego kot macha ogonem?
Gdy pies zamaszyście macha ogonem, nie ma wątpliwości co do tego, że jest szczęśliwy. To czas na zabawę, głaski, albo po prostu – przytulanie. Gdy taką samą reakcję widzisz u kota… uciekaj czym prędzej!
A tak już na poważnie, koty mogą w różny sposób machać ogonem i za każdym razem będzie oznaczać to co innego. Dowiedz się, jak zrozumieć język kotów.
Jeśli ogon tylko delikatnie wibruje, zwierzak jest pobudzony (ale w pozytywny sposób) lub na coś niecierpliwie czeka (np. zbliża się pora posiłku). Gdy ogon znajduje się pod kątem ok. 45 stopni od grzbietu, kot jest przestraszony, zdenerwowany. Machanie ogonem to również sposób na sprawdzenie, czy z tyłu nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo.
Natomiast zamaszyste poruszanie ogonem z jednego boku na drugi wskazuje na to, że twój futrzak jest zezłoszczony i jeśli nie chcesz namacalnie przekonać się, jaka jest odpowiedź na trzecie pytanie, to lepiej pozostaw go w spokoju.
Dlaczego kot gryzie?
U kotów gryzienie rzadko jest oznaką agresji. Najczęściej to wynik złego wychowania przez człowieka, nieprawidłowej socjalizacji. Kocięta, wbijając zęby lub pazury, po prostu się bawią. Gdy są małe, a co za tym idzie, podgryzanie jest niegroźne, ich właściciele często uważają to za słodkie, nieszkodliwe zachowanie. I takie jest jeszcze przez kilka miesięcy, a potem… No właśnie, zaczyna rodzić się problem.
Należy od razu reagować, gdy kot cię gryzie. Jak? Odsunąć go, zabrać ręce, zakończyć zabawę. Skutecznym sposobem jest również syczenie. Jeśli to zlekceważysz, kot, gdy dorośnie, dalej będzie bawić się w ten sposób, a to już może zakończyć się boleśnie. Zwłaszcza w sytuacji, gdy twoje ręce będzie kojarzyć z taką zabawą.
Gryzienie może być również formą samoobrony lub, przeciwnie, sympatii. W tym drugim przypadku od razu zobaczysz różnicę, ponieważ nie będzie to nagłe wgryzanie się w skórę, lecz raczej delikatne podgryzanie. Może się też okazać, że jest to sposób na zdyscyplinowanie swojego człowieka, np. gdy głaszcze nie tam, gdzie powinien.
To bardzo ciekawe jak bardzo jasno zwierzęta potrafią zakomunikować swoje potrzeby. Szkoda tylko, że niewielu właścicieli zadaje sobie trud, żeby się z nimi „dogadać”, a jak widać powyżej, to wcale nie jest jakoś bardzo skomplikowane.