Rośliny sprawiają, że pomieszczenia nabierają świeżości i stają się przytulniejsze. Niektóre z nich mają bardzo pożyteczny wpływ na jakość powietrza w domu, jednak czasami z niewiadomych przyczyn rośliny marnieją lub nie chcą rozkwitać. Zastanawiasz się, dlaczego Skrzydłokwiat nie wypuszcza pąków? Chcesz wiedzieć, czemu monstera nie rośnie? Dlaczego Zamiokulkas nie ma nowych liści? Podpowiadamy.
Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?
Skrzydłokwiat to piękna roślina doniczkowa, która charakteryzuje się białymi kwiatami z długim beżowym pręcikiem. Hodowcy dosyć często decydują na jego uprawę w swoich domach nie tylko ze względu na jego urodę, ale również właściwości oczyszczające powietrze z toksyn, takich jak formaldehydy, amoniak, aceton czy też benzen. Roślina ta nie jest zbyt wymagająca, jednak często niewielkie błędy w jej pielęgnacji przyczyniają się do tego, że skrzydłokwiat nie rośnie lub nie kwitnie.
Hodując tę roślinę w domu, warto pamiętać o warunkach, które sprzyjają jej wzrostowi i rozwojowi kwiatów. To prawda, że skrzydłokwiat lubi półcień i rozproszone światło, jednak ustawienie go w zbyt zacienionym miejscu może sprawić, że nigdy nie wypuści pąków. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie go około metra od okna na półce lub szafce. Zbyt intensywna ekspozycja na promienie słoneczne może przyczynić się do żółknięcia liści lub pojawienia się na nich brązowych plam.
Należy także pamiętać o odpowiednim nawożeniu rośliny. Jeśli zależy Ci na tym, aby skrzydłokwiat zakwitł, wybierz nawóz bogaty w potas i fosfor z ograniczoną ilością azotu. Unikaj też nadmiernego podlewania rośliny. Dobrym rozwiązaniem jest wlewanie wody do doniczki dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Skrzydłokwiat należy podawać chłodną, przegotowaną wodą z dodatkiem kilku kropli soku z cytryny. Warto również spryskiwać jego liście, ponieważ roślina ta lubi wilgoć.
Dlaczego Zamiokulkas nie rośnie?
Zamiokulkas to roślina z rodziny sukulentów, która jest chętnie uprawiana w domu. Zwłaszcza początkujący hodowcy, mogą zadawać sobie pytanie, dlaczego Zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści. Należy wziąć pod uwagę, że jest to roślina wolnorosnąca. Przy odpowiednich warunkach i prawidłowej pielęgnacji Zamiokulkas wypuszcza średnio od 5 do 8 nowych liści w ciągu roku. Warto także zwrócić uwagę na porę roku, ponieważ zazwyczaj zimą przechodzi on w stan uśpienia.
Roślina ta lubi jasne pomieszczenia, jednak nie należy wystawiać jej na długą ekspozycję na światło. Jedną z przyczyn tego, że Zamiokulkas nie rośnie, może być niewłaściwa jakość ziemi. Dobrym pomysłem jest nawożenie podłoża preparatami do sukulentów. Raz w roku można także użyć nawozu do kaktusów. Warto również pamiętać, żeby podlewać roślinę dopiero wtedy, gdy ziemia będzie przesuszona. Jeśli Zamiokulkas nie rośnie, powodem może być także zbyt mała doniczka.
Dlaczego monstera nie rośnie?
Monstera to rozłożysta roślina z rodziny pnączy. Charakteryzuje się dużymi liści na długich cienkich łodygach i nie jest zbyt wymagająca w pielęgnacji. Powodem tego, że Monstera marnieje lub przestaje rosnąć, może być nieodpowiednie nasłonecznienie. Roślina ta nie przepada za intensywnym światłem, dlatego najlepiej ustawić ją w cieniu, jednak w takim miejscu, aby promienie słoneczne wciąż do niej docierały. Warto unikać przelewania monstery, ponieważ wtedy jej liście żółkną i brązowieją, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest podlewanie tej rośliny raz w tygodniu. Natomiast zimą i latem należy zwilżać liście monstery wodą, aby na ich obrzeżach nie tworzyła się brązowa obwódka.
Odpowiednia pielęgnacja roślin zapewnia im piękny i zdrowy wygląd. O jakich zasadach uprawy warto jeszcze pamiętać podczas hodowania Skrzydłokwiatu, Zamiokulkas i Monstery? Przedstaw swoje sugestie w komentarzu.