Pluton — dlaczego nie jest uznawany za planetę?

pluton

Jeszcze kilkanaście lat temu Pluton był jedną z planet Układu Słonecznego. Obecnie zalicza się go do grona planet karłowatych. Dlaczego Pluton nie jest uznawany za planetę? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak wygląda to ciało niebieskie i co wpłynęło na zmianę jego statusu.

Dlaczego Pluton nie jest planetą?

Pluton przez wiele lat był uznawany za 9. planetę Układu Słonecznego, jednak kilkanaście lat temu jego status jako ciała niebieskiego uległ zmianie. To wszystko za sprawą decyzji Międzynarodowej Unii Astronomicznej, która 24 sierpnia 2006 roku wykluczyła Plutona z Układu Słonecznego. Postanowienie to było umotywowane ponownym zdefiniowanie pojęcia planety. Według nowej definicji ciało niebieskie, które uznaje się za planetę, orbituje wokół własnej osi, zachowuje równowagę hydrostatyczną (czyli dzięki własnej grawitacji ma kształt zbliżony do kuli), a przestrzeń wokół niego została „wyczyszczona” z innych ciał niebieskich, ponieważ ze względu na działanie grawitacji planeta je przyciągnęła.

Co sprawia, że Pluton jest planetą karłowatą?

Decyzja związana ze zmianą statusu Plutona jako ciała niebieskiego wzbudziła wiele kontrowersji w świecie astronomicznym. Pojawiły się nawet doniesienia, że niektóre planety w Układzie Słonecznym również powinny zostać zdegradowane do miana planet karłowatych (np. Neptun przecinający orbitę Plutona lub Jowisz, wokół którego krążą liczne asteroidy trojańskie).

Jednak istnieje wiele przesłanek, które stanowią potwierdzenie tego, że Pluton jest planetą karłowatą. Przede wszystkim krąży on w Pasie Kuipera znajdującym się tuż za orbitą Neptuna, a przed zderzeniem z nim chroni go tzw. średni rezonans ruchu. Pluton jest oddalony od Słońca o 39,5 jednostek astronomicznych. Uznaje się go za planetę karłowatą także dlatego, że jego masa jest mniejsza od masy niektórych naturalnych satelitów innych planet Układu Słonecznego. Atmosfera Plutona składa się z 98% z azotu, metanu i śladowej ilości tlenku węgla.

Jak wygląda Pluton?

Skoro wiadomo już, czym jest Pluton, to warto dowiedzieć się, jak w zasadzie wygląda ta planeta karłowata. Jest ona zbudowana głównie z lodu, o czym świadczą ogromne góry lodowe odkryte przez sondę Horizons w 2015 roku. Średnica Plutona wynosi 2376 km, a jego powierzchnia to około ⅔ Księżyca. Temperatura na jego powierzchni wynosi -250 stopni Celsjusza. Charakterystyczną dla Plutona cechą jest unosząca się w jego atmosferze mgła, która rozciąga się nawet do 200 km nad nim. Ta planeta karłowata posiada 5 naturalnych satelitów — są to: Charon, Hydra, Nix, Kerberos, Styx. Największym z nich jest Charon, który wielkością przypomina samego Plutona, więc przez niektórych astronomów był uznawany za planetę bliźniaczą.

Pluton został zdegradowany do miana planety karłowatej kilkanaście lat temu. Decyzja ta wynikała z jego cech charakterystycznych i stosunkowo niewielkiej masy, która jest mniejsza od wielkości niektórych naturalnych satelitów. A Ty co uważasz na temat Plutona? Czy słusznie nadano mu status planety karłowatej? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *