Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne to coś, co znajduje się w każdej domowej apteczce. Należy jednak pamiętać, że oprócz pozytywnego działania, wiele z nich wywołuje także skutki uboczne. Jednym z przykładów takiego leku jest Nimesil, który został wycofany z obrotu w wielu krajach. Z jakiego powodu?
- Co to jest Nimesil, na co pomaga?
- Nimesil – skutki uboczne
- Dlaczego Nimesil został wycofany?
- Nimesil bez recepty – czy są dostępne zamienniki?
Co to jest Nimesil, na co pomaga?
Nimesil to niesteroidowy środek przeciwzapalny. Stosowany jest jako środek pozwalający na zniwelowanie silnego bólu. Wykazuje także działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Jego substancją aktywną jest nimesulid, który zaliczany jest do sulfonamidów. Hamuje on aktywność enzymu odpowiedzialnego za: ból, gorączkę, stan zapalny i obrzęk. Często stosowany jest w ostrych stanach zapalnych oraz przy bolesnym miesiączkowaniu. Występuje w formie granulatu, z którego przyrządza się zawiesinę do doustnego spożycia. Pacjenci doceniają go za szybkie wchłanianie się, dzięki czemu ulga odczuwana jest już po 15 minutach od przyjęcia leku. Największe stężenie osiąga jednak dopiero po 2 – 3 godzinach, kiedy to można zauważyć pełne skutki jego działania. Należy zaznaczyć, że istnieje szereg przeciwwskazań związanych ze stosowaniem Nimesilu, ponieważ działania negatywnie m.in. na układ pokarmowy i krwionośny.
Nimesil – skutki uboczne
Silne działanie Nimesilu może spowodować szereg skutków ubocznych. Wśród nich w ulotce wyróżniono m.in.: wymioty, biegunkę lub zaparcia, ból brzucha, wzdęcia, zawroty głowy, zmęczenie, ból przy oddawaniu moczu. Lek ten może powodować także poważniejsze zaburzenia w działaniu organizmu. Wśród nich eksperci wymieniają:
- wrzody w przewodzie pokarmowym,
- zapalenie wątroby,
- żółtaczkę,
- hiperkaliemię, czyli zbyt duże stężenie potasu we krwi,
- skurcz oskrzeli,
- anemię,
- zaburzenia hematologiczne,
- zwiększone ryzyko zawału i udaru.
Dlaczego Nimesil został wycofany?
Biorąc pod uwagę skutki niepożądane wynikające ze stosowania leku Nimesil jest on w Polsce dostępny jako lek tzw. drugiego rzutu, który można stosować wyłącznie z zalecenia lekarza. Aby móc kupić go w aptece konieczne jest uzyskanie od niego recepty. Podczas stosowania leku konieczne jest także sumienne przestrzeganie zapisów ulotki tego wyrobu medycznego. Nimesil nie może być stosowany przez kobiety starające się o ciążę, w czasie jej trwania oraz karmienia piersią.
Należy także zaznaczyć, że w niektórych krajach, w tym europejskich, np. w Hiszpanii czy Belgii, został on całkowicie wycofany z obrotu. Powodem było toksyczne działanie na wątrobę, które powodowało uszkodzenie narządu. W wielu przypadkach konieczne było dokonanie przeszczepu, a
u niektórych pacjentów nastąpił zgon spowodowany stosowaniem Nimesilu.
Nimesil bez recepty – czy są dostępne zamienniki?
Jak wspomniano wcześniej Nimesil jest lekiem, którego zakup możliwy jest po okazaniu recepty od lekarza. Należy jednak zaznaczyć, że w polskich aptekach znaleźć można inne leki o działaniu podobnym do niego – przeciwbólowe i przeciwzapalne. Występować mogą zarówno w formie tabletek, jak i granulatu do sporządzania roztworu. Środki OTC, czyli dostępne bez recepty, mają jednak zazwyczaj słabsze działanie niż te przepisywane przez lekarzy.
Czyli jednak nie został wycofany? W innych krajach, to wiadomo. Ale w Polsce? Bo się pogubiłam… Przecież odkąd pamiętam to jest on na receptę.
Oczywiście, Europa coś wycofuje, bo jest szkodliwe, a Polska nakłada tylko ograniczenia w nabywaniu… dlaczego mnie to nie dziwi.
Nimesil najlepszy, jak mogę to zawsze staram się brać receptę na niego. Jest świetny przy bólach zębów, nic mi tak nie pomaga 😀