Palowanie fundamentów – rodzaje. W jakich technologiach wykonuje się pale fundamentowe?

Pale. fundamenty

Budowanie wielkich obiektów, dróg i innego rodzaju inwestycji to duże wyzwanie. Fundamenty są tutaj podstawą i należy dobrać je odpowiednio zarówno do typu budowli, jak i rodzaju podłoża, na którym są budowane. Jednym ze sposobów budowania jest palowanie fundamentów. Co to znaczy i kiedy się go używa?

Co to jest palowanie fundamentów?

Palowanie fundamentów to w dużym skrócie technika, która polega na osadzeniu obiektu na palach, wbitych głęboko w ziemię. Są to pale osadzane na stałe, które pozwalają w pośredni sposób przekazać obciążenie na tyle, że budynek jest stabilny. Są różne rodzaje palowania i każdy z nich jest organizowany w inny sposób i przy użyciu innych materiałów. Palowanie fundamentów można wykonać za pomocą pali CFA (czytaj więcej na keller.com.pl), które są jednymi z najbardziej skutecznych narzędzi. Technika ta jest bardzo przydatna zwłaszcza w miejscach, gdzie nośność gruntów jest mała (ziemie o słabej gęstości lub niepozwalające na stabilne zakorzenienie fundamentów). W tym przypadku pozwala ona przenieść ciężar na grunt o lepszej nośności, który znajduje się często pod warstwą wierzchnią, wiele metrów pod ziemią.

Rodzaje pali fundamentowych

Istnieją różne rodzaje palowania fundamentów. Zależą one od rodzaju wykorzystanych pali. Są to między innymi:

  • pale przemieszczeniowe FDP – wykonuje się je za pomocą wiercenia, wkręcając świder, co samo w sobie przyczynia się do dogęszczenia gruntu w bocznej części pala. Następnie ze świdra wylewana jest betonowa mieszanka, na którą później można wprowadzić zbrojenie.
  • pale wiercone CFA – to technika, która również polega na wierceniu za pomocą świdra, jednak celem jest powstanie pustej i zwięzłej przestrzeni, którą następnie wypełnia się mieszanką betonu. Tak powstałe podwaliny są stabilne, a technika pozwala na stosowanie jej nawet w przypadku bardzo ścisłych i zwięzłych gruntów.
  • Pale VDP – to pale, które nie powstają za pomocą wiertła, a poprzez wprowadzenie do gruntu specjalnej rury, szczelnie zamkniętej u dołu, po to, aby grunt rozpychany na boki uszczelnił jednocześnie późniejszy fundament. W miejsce powstałe po wyciągnięciu rury wlewa się następnie beton, z którego powstaje pal.
  • Pale SDP – wykonuje się je poprzez zastosowanie palownicy, która łączy działanie siły wciskającej z momentem obrotowym. Rura, która za pomocą tej siły wwiercana jest w grunt, wypełnia się betonem, i tak powstaje pal w stylu SDP.

Zalety palowania fundamentów

Palowanie fundamentów to bardzo dobry sposób na budowanie w miejscach, gdzie nośność gruntów jest słaba, lub też grunt w jakikolwiek inny sposób utrudnia położenie płytszych fundamentów. Pale równoważą ciężar budowli i pozwalają na równomierne jego rozłożenie. Tak położone fundamenty są stabilne nawet w miejscach położonych w bliskiej odległości od torfowisk czy terenów podmokłych.
Palowanie jest wskazane w przypadku budowania wysokich budynków takich jak wieżowce, a także podpór mostów oraz obiektów wchodzących w skład budownictwa morskiego.

One response on “Palowanie fundamentów – rodzaje. W jakich technologiach wykonuje się pale fundamentowe?

  1. Juliusz

    Palowanie jest super. W ogóle wspaniałe jest to, że ludzie wymyślili tyle różnych technik, które pomagają w budownictwie i sprawiają, że budowle są stabilniejsze. Czasem patrzę na taki wielki wieżowiec i prawie płaczę ze wzruszenia i nadmiaru piękna…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *