Kiedy zrobić test ciążowy? Rodzaje testów ciążowych

kiedy zrobić test ciążowy

Test ciążowy pozwala z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić wczesną ciążę jeszcze przed wystąpieniem jej fizjologicznych objawów. Jeżeli podejrzewasz, że zaszłaś w ciążę możesz skorzystać z kilku metod jej wykrywania, musisz jednak wiedzieć kiedy zrobić test ciążowy?

Kiedy zrobić test ciążowy?

Oczekując na upragnioną ciążę z niecierpliwością zastanawiasz się kiedy najlepiej wykonać test ciążowy, aby jego wynik był wiarygodny. Zasada działania testu ciążowego, niezależnie od tego czy wykonasz go w domu, czy w warunkach laboratoryjnych sprowadza się do wykrycia w Twoim organizmie gonadotropiny kosmówkowej.

rodzaje testów ciążowych

Producenci niektórych testów ciążowych stoją na stanowisku, że test ciążowy można zrobić już 10 dni po stosunku, podczas którego mogło dojść do zapłodnienia. Pamiętaj jednak, że wynik testu wykonany po tym czasie może okazać się niewiarygodny, ponieważ zazwyczaj nie masz pewności, w którym dniu cyklu wystąpiła owulacja.

Test ciążowy najlepiej wykonać po terminie spodziewanej miesiączki, najlepiej w godzinach porannych, ponieważ w tym czasie stężenie hormonu beta HCG jest u ciężarnej kobiety na najwyższym poziomie.

Test ciążowy domowy

Test ciążowy domowy to najpopularniejsza metoda wczesnego wykrywania stanu odmiennego. Branża medyczna oferuje kilka rodzajów takich testów, a kobiety najczęściej sięgają po test ciążowy płytkowy. Zasada działania testu jest nieskomplikowana, po pobraniu próbki moczu do specjalnej pipetki musisz umieścić dwie lub trzy krople na obszarze testowym i odczekać kilka minut. Po upływie czasu, który wskazany jest zawsze w załączonej instrukcji obsługi testu ciążowego, sprawdź wynik.

W sprzedaży znajdziesz też test ciążowy strumieniowy, który powinnaś umieścić bezpośrednio pod strumieniem moczu lub test ciążowy paskowy, którego zasada działania jest podobna.

Wiarygodność testów domowych sięga około 95%, pamiętaj, że test ciążowy może pokazać wynik fałszywie dodatni lub fałszywie ujemny. Dlatego jeśli Twój test ciążowy okazał się pozytywny umów się na wizytę do lekarza, który potwierdzi radosną nowinę.

Test ciążowy laboratoryjny

Test ciążowy wykonywany w warunkach laboratoryjnych pozwala wykryć obecność gonadotropiny kosmówkowej we krwi lub w moczu, a jego wynik cechuje większa wiarygodność niż wynik testu ciążowego, który możesz wykonać samodzielnie w domu.

Test ciążowy laboratoryjny nie tylko potwierdza ciążę, ale również pozwala określić poziom stężenia beta HCG i na tej podstawie można oszacować wiek ciąży i jej prawidłowy rozwój. Test ciążowy laboratoryjny jest w 100% wiarygodny, jeżeli wykonasz go po upływie 10 dni od terminu spodziewanej miesiączki.

Test ciążowy online

W sieci znajdziesz też test ciążowy online, który należy wypełnić według określonego schematu. Na wygenerowane przez system pytania trzeba udzielić odpowiedzi, które są odpowiednio punktowane, jednak ten rodzaj testu nie jest w żadnym stopniu wiarygodny z medycznego punktu widzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *