5 książek dla młodzieży na jesienne wieczory

lliteratura młodzieżowa

Czytanie książek jest nie tylko rozrywką, to również doskonałe źródło inspiracji, które rozszerza słownictwo, poprawia pamięć i kształtuje osobowość młodego człowieka. Jeżeli Twoje dorastające dziecko z chęcią zagłębia się lekturze, a Ty szukasz prezentu, który sprawi mu radość i pozwoli spędzić wspaniałe chwile w świecie wyobraźni zerknij w poniższy tekst. Znajdziesz w nim kilka książkowych koncepcji na długie jesienne wieczory.

Zwiadowcy

Cykl powieści zatytułowanych „Zwiadowcy” autorstwa Johna Flanagana to seria z gatunku fantasy składająca się z 14 powieści oraz 2 prequeli. To opowieść skierowana do młodzieży, osadzona w fikcyjnym świecie, stylizowanym na średniowieczne realia.

To epicka, barwna powieść o przyjaźni i odwadze, oparta na kanwie ponadczasowej walki dobra ze złem. Wciągająca, wartka fabuła pełna jest  postaci, z których każda ma intrygującą osobowość i wyraziste cechy charakteru. Świetnie opisane losy piętnastoletniego chłopca, który musi zmierzyć się z nieznaną dotąd rzeczywistością i nowymi wyzwaniami wciągną nie tylko Twojego nastolatka, po przeczytaniu pierwszego tomu Ty również z miłą chęcią sięgniesz po następny.

Kaktusy z Zielonej ulicy

„Kaktusy z Zielonej ulicy” autorstwa Wiktora Zawady to literatura młodzieżowa, akcja powieści toczy się w realiach Drugiej Wojny Światowej. Opisuje niezwykłe przygody chłopców z Zamościa, którzy z okresu beztroskiej zabawy zostają zepchnięci w rzeczywistość, w której trzeba szybciej dorosnąć.

Młody czytelnik zobaczy jak dziecięca wyobraźnia i odwaga jest w stanie wiele zdziałać, a orężem w walce z wrogiem stają się żarty i psikusy oraz ośmieszanie przeciwnika.

Papierowe miasta

„Papierowe miasta” autorstwa Johna Green to opowieść dla nastolatków o wielkiej miłości do podróżowania, strachu przez rutyną i utartymi schematami. To dla młodego człowieka historia, w której znajdzie odzwierciedlenie własnego ja, gdzie pragnienie wolności i młodzieńczy bunt staje w opozycji do tradycji i standardowych, gotowych rozwiązań. To również opowieść o konieczności szybkiego dorastania i odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Misja 100

„Misja Sto” autorstwa Kass Morgan to futurystyczna opowieść dla młodzieży, której akcja toczy się trzysta lat po spustoszeniu Ziemi. Grupa nastoletnich zesłańców, którzy mają zweryfikować czy nasza planeta nadaje się do zamieszkania, staje przez obliczem wielu zagrożeń. W ich świetle rodzą się nieporozumienia i konflikty, a na światło dzienne wychodzą tajemnice z przeszłości każdego z bohaterów. Wartka akcja i lekkie pióro sprawią, że nastoletni czytelnik z chęcią zechce sięgnąć po następny tom z tego cyklu.

Saga Zmierzch

„Saga Zmierzch” autorstwa Stephenie Meyer to cykl 5, trzymających w napięciu powieści dla młodzieży, skierowany do młodych czytelniczek, które w kilku opasłych tomach o tematyce wampirzej znajdą romantyczną wizję miłości, zdolnej pokonać wszystkie przeciwności.

Przygody Belli, amerykańskiej nastolatki, wkomponowane są w odwieczną walkę wampirów z wilkołakami, młoda zakochana dziewczyna pełna jest rozterek dotyczących wyboru pomiędzy miłością a przyjaźnią.

2 responses on “5 książek dla młodzieży na jesienne wieczory

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *